banner39

Esad: Askeri müdahaleye karşıyız

Esad, Libya'ya yönelik her hangi bir askeri müdahalenin, sorunları daha da zora sokacağı ve tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu.

Ortadoğu 15.03.2011, 15:56 15.03.2011, 15:59
Esad: Askeri müdahaleye karşıyız

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Libya'ya yönelik her hangi bir askeri müdahalenin, sorunları daha da zora sokacağı ve tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Esad, geçmişteki deneyimleri bunu kanıtladığını belirtti.

Beşşar Esad bu gün resmi bir ziyaret amacıyla gelen İspanya Dışişleri Bakanı Miguel Angel Moratinos'u kabul etti. Görüşmede ikili ilişkilerin yanı sıra bölgedeki son gelişmeler ve özellikle Libya'daki durum değerlendirildi.

Tunus ve Mısır ile başlayan Libya ile devam eden halk ayaklanmalarının ele alındığı görüşmede Esad, Libya'ya yönelik askeri müdahale seçeneği ile ilgili uyarıda bulundu. Esad,bölge halklarının kendi kaderini tayin etme ve geleceğini çizme gücüne sahip olduğunu belirterek, bu ülkelere yönelik herhangi bir yabancı askeri müdahalenin sorunları zorlaştırarak tehlikeli sonuçlar doğuracağı uyarısında bulundu. Esad ayrıca geçmişteki deneyimlerin bunu kanıtladığına dikkat çekti.

Görüşmede ayrıca dondurulan Ortadoğu barış süreciyle birlikte bölgede adil ve kapsamlı barışın sağlanması amacıyla tüm çabaları birleştirmenin önemi üzerinde duruldu.

Ortadoğu barışı ile ilgili konuşan Esad bu kapsamda, barışın parçalanmaz bir bütün olduğunu vurgulayarak topraklar ve hakların eksiksiz olarak meşru sahiplerine iade edilmesini içermeyen bir barışın gerçek ve daimi olamayacağının altını çizdi.

Görüşmeye, Dışişleri Bakanı Velid el-Muallim, Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdülfettah Ammura, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Departman Müdürü, İspanya’nın Şam Büyükelçisi ve İspanyalı Bakana eşlik eden heyet de katıldı.

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?