banner15

Esad Cephesi ülkelerden Viyana öncesi mesajlar

İran, Suriye'de askeri çözümün olmayacağını belirtirken Rusya rejim değişikliğinin felakete yol açacağını savunuyor

Esad Cephesi ülkelerden Viyana öncesi mesajlar

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Viyana’da Suriye ile ilgili yapılacak toplantı öncesi mesajlar verdi.

Cevad Zarif, Tunus Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Tuhami Abduli ile Tahran’da yaptığı görüşmede bölgesel konulara değindi. İranlı bakan bazı aktörlerin bölgedeki krizler için askeri seçeneği hala düşünmesinin bir facia olduğunu belirti ve siyasi çözüm vurgusu yaptı.

İran Milli Güvenlik Konsey Sekreteri Ali Şamhani de Suriye konusunda açıklama yaptı. Şamhani, Viyana’da Suriye’deki terörist grupların kim olduklarının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

Şamhani, İran’ın Suriye politikasının ise değişmediğini belirtti.

RUSYA: REJİM DEĞİŞİKLİĞİ FELAKET GETİRİR

Bu arada Rusya’dan da Viyana görüşmeleri öncesinde Suriye'de iktidar değişikliğinin felakete yol açacağını savunan açıklamalar geliyor. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov bölgede daha büyük bir kaos dalgasının IŞİD’e yarayacağını ifade etti.

IŞİD'in 80 bin kişilik silahlı gücü bulunduğunu öne süren yetkililer ise bunun yüzde 10’unun eski Sovyet ülkeleri mensubu vatandaşlardan oluştuğuna dikkat çekiyor.

Öte yandan Rusya İçişleri Bakanlığı Kabardey Balkar cumhuriyetinde gerçekleştirilen operasyonlarda bölgenin IŞİD sorumlularından birinin öldürüldüğünü açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2015, 09:41
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35