banner39

Esad güçleri stratejik bölgeyi geri aldı

Esad ordusu, Şam’ın Deyr Atiye bölgesinin tamamını kontrol altına aldığını duyurdu. BM ülkede bir kuşağın yok olduğu uyarısı yaptı

Ortadoğu 29.11.2013, 11:29 29.11.2013, 11:41
Esad güçleri stratejik bölgeyi geri aldı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi 

Esad yönetimine bağlı ordu, Şam’ın Deyr Atiye bölgesinin tamamını kontrol altına aldığını duyurdu.

Suriye resmi haber ajansı SANA’da yer alan haberde, Suriye Genelkurmay Başkanlığı’nın yayınladığı açıklamaya yer verildi. Açıklamada, terörist olarak nitelendirilen muhaliflerin elindeki Deyr Atiye bölgesinin tamamen ordunun eline geçtiği belirtildi. Haberde ayrıca çatışmalar sonucu çok sayıda kişinin de öldürüldüğü ifade edildi.

Suriye'de bir kuşak yok oluyor

Öte yandan, BM Mülteciler Yüksek Komiserliği UNCHR'ın hazırladığı raporda Lübnan ve Ürdün'de yaşayan 300 bin çocuğun yılsonunda eğitim fırsatından mahrum kalmış olacağı belirtildi. Okula gitmeyen çocukların da yedi yaşından itibaren çalışmaya başladığı kaydedildi.

BM rakamlarına göre 2,2 milyon Suriyeli mültecinin yarıdan fazlası çocuk ve savaş dışında olsalar bile zorlu tehlikelerle karşı karşıya kalıyorlar. Raporun yazarları, bu tehlikeler arasında fiziksel ve psikolojik sağlıklarına karşı tehditlerin de bulunduğunu söylüyor.

Raporun kamuoyuna açıklanması sırasında konuşan BM mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, 'Çabuk harekete geçmezsek, masum bir kuşak dehşet verici bir savaşın daimi kurbanları olacak" dedi.

UNCHR'ın tahminlerine göre 70 bin mülteci ailesinde baba yok ve 3 bin 700 çocuk da öksüz ve yetim. Ayrıca yüksek sayıdaki çocuğun da 'devletsiz' doğduğu vurgulandı. Ev sahibi ülkelerin mülteci kamplarında doğan çocukların çoğunluğunu kaydetmediği ifade edildi.

banner53
Yorumlar (1)
Ali 8 yıl önce
Sevinin göbek atın İrancılar
16
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?