Esad güçleri Türkmenlere saldırıyor

Keseb kasabasının muhaliflere geçmesinden sonra Esad güçleri bölgedeki Türkmenlere saldırılar düzenledi, sldırılarda kimyasal kullanıldığı iddia ediliyor

Esad güçleri Türkmenlere saldırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Esad güçleri sabah saatlerinden itibaren Keseb Kasabası ve Türkmen Dağı bölgesine saldırı düzenledi. Yaralanan 19 kişi Yayladağı ilçesine getirildi.

Muhalifler ile Esad rejimine bağlı güçler arasında 5 gün önce başlayan ve Keseb kasabası ile sınır kapısının muhaliflerin eline geçmesinin ardından yoğunlaşan çatışmalar devam ediyor.

Esad güçleri, sabah saatlerinden itibaren Keseb kasabası ile Türkmen Dağı çevresine havadan ve karadan yeniden saldırı başlattı. Yayladağı ilçesine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta bulunan Keseb kasabasından dumanların yükseldiği görüldü.

Saldırılarda yaralanan 19 kişi, sınırdan Hatay'ın Yayladağı ilçesine getirildi.

YARALILARDAN KİMYASAL İDDİASI

Sınırdan getirilen bazı yaralılar, Esad güçlerinin saldırılarda kimyasal silah kullandığını iddia etti.

Uyandığı sırada başı dönerek yere düştüğünü söyleyen muhalif yaralı, çevresindeki birçok kişinin yarası olmadığı halde yerinden kalkamadığını anlattı.

Kimyasal iddiaları üzerine Yayladağı ilçesine Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri'nin (UMKE) gönderildiği, daha önce Hatay'daki hastanelere sevk edilen yaralılarda da kimyasal bulguya rastlanmadığı öğrenildi.

UMKE ekiplerinin, olası bir kimyasal saldırı durumunda ilçeye gelen yaralıları kontrol edeceği bildirildi.

ESAD'IN İKİ KUZENİ DAHA ÖLDÜ İDDİASI

Bu arada Esad'ın kuzenlerinden Ali ve Kifah Esad'ın Lazkiye'deki çatışmalarda öldürüldüğü iddia edildi. El Arabiya'nın haberine göre iki kuzen dün hayatını kaybetti.Böylece Esad'ın son iki gün içinde ölen kuzenlerinin sayısı 3'e çıktı.

Pazar günü de Lazkiye bölgesinde sivil milis Şebbiha komutanı Hilal Esad öldürülmüştü.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2014, 10:11
banner53
YORUM EKLE

banner39