Esad, Haseke'yi ilk kez havadan vurdu

Suriye'de PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin silahlı gücü YPG ile Arap aşiretlerin birlikte hakim olduğu ve birkaç günden bu yana aralarında çatıştıkları Haseke'yi Suriye Hava kuvvetleri havadan vurmaya başladı. Esad'ın bölgedeki Arap aşiretleri havadan desteği, iç savaşın başlamasından bu yana ilk kez oluyor

Esad, Haseke'yi ilk kez havadan vurdu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Esad hükümetine ait savaş uçakları ilk kez Kürt güçlerin kontrolündeki Haseke bölgesini bombaladı.

Suriye hükümetine ait savaş uçakları, beş yıldır devam eden iç savaşta ilk kez ülkenin kuzeydoğusunda Kürtlerin kontrolündeki Haseke'deki bazı bölgeleri bombaladı.

Reuters'ın haberine göre YPG sözcüsü Redur Xelil yaptığı bir açıklamada hava saldırılarının şehrin Kürt bölgelerini ve Asayiş olarak bilinen Kürt güvenlik güçlerinin bulunduğu pozisyonları vurduğunu söyledi. Açıklama yapan Xelil, ölü ve yaralılar olduğunu söyledi.

YPG özel birlikleri HAT da, saldırılara karşı destek vermek için Haseke'ye doğru yola çıktı.

Haseke'de 2-3 gündür süren Esad'a bağlı Arap aşiret güçleriyye  güçleri ile YPG'liler arasındaki çatışmalara, ordu hava saldırısı ile destek vermiş oldu. Savaş uçaklarının yanı sıra havanlarla da bombalanan Haseke'de çatışmalar halen sürüyor. Dün akşamdan bu yana devam eden çatışma ve ardından hava saldırıları nedeniyle halk bölgeden çıkmaya çalışıyor. Çatışmalarda, uçaklar hava saldırıları ile dahil olmadan iki taraftan da kayıplar vardı.  

Sahada savaşan Esad yanlısı Arap aşiretlerin yaklaşık 10 bin milisi olduğu öne sürülüyor. Ordu bu aşiret milislerine beş yıldan bu yana ilk defa hava desteği verdi.

 

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2016, 10:00
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35