banner39

Esad, Humus'ta teslim olan muhalifleri infaz ettirdi

Humus'ta rejimle ateşkes imzaladıktan sonra silahlarıyla birlikte teslim olan muhalif savaşçılardan en az 20'sinin Esad rejimi tarafından tutuklandıktan sonra öldürüldüğü ortaya çıktı

Ortadoğu 07.06.2014, 13:57 07.06.2014, 14:16
Esad, Humus'ta teslim olan muhalifleri infaz ettirdi

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye'nin Humus kentinde Beşşar Esad rejimiyle ateşkes imzalayan muhalifler geçtiğimiz aylarda kenti boşaltmıştı. Muhalif savaşçılardan bazıları silahlarıyla birlikte rejim askerlerine teslim olmuşlardı. Teslim olduktan sonra tutuklanan 80 muhalif direnişçiden 20'sinin Esad rejimi tarafından öldürüldüğü ortaya çıktı.

Konuyla ilgili açıklama, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMUK)'tan geldi. SMUK'tan yapılan açıklamada, rejimin tutukladığı 80 kişinin, Suriye istihbaratına bağlı "Filistin" adlı birime teslim edildiği daha sonra bunlardan 20'sinin infaz edildiği belirtildi.

SMUK, ateşkes anlaşmasına göre serbest bırakılması gereken muhalif direnişçilerin Esad destekçilerinin bulunduğu El Hıdır mahallesine götürüldüklerini, daha sonra da bir daha kendilerinden haber alınamadığını duyurdu.

Açıklamada, teslim olan diğer muhaliflerin de aynı şekilde infaz edilmelerinden korktuklarını belirten SMUK yetkilileri Esad yönetiminin bu operasyonunu şiddetle kınadıklarını söylediler.

 

banner53
Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?