banner39

Esad için düğmeye basıldı iddiası

İngiliz Independent gazetesi, İngiltere’nin de dahil olduğu uluslararası bir koalisyonun, Suriyeli silahlı muhaliflere askeri eğitim ve hava ile deniz gücü desteği sunmak için bir plan geliştirdiğini yazdı.

Ortadoğu 11.12.2012, 16:23 11.12.2012, 16:23
Esad için düğmeye basıldı iddiası

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

İngiltere’nin üst düzey askeri yetkilisi General Sir David Richards'ın, birkaç hafta önce Londra’da, aralarında Türkiye, Fransa, Ürdün, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi ülkelerden komutanların katıldığı gizli bir toplantı düzenlediği iddia edildi.

İngiliz Independent gazetesinin Dışişleri Bakanlığı kaynaklarına dayandırdığı habere göre, toplantı İngiltere Başbakanı David Cameron’ın talebiyle yapıldı ve toplantıda yeni strateji detaylıca tartışıldı.

Suriye’de radikal eğilimli grupların giderek daha da güçlendiği ve bunun ılımlı grupları geride bıraktığının belirtildiği haberde ayrıca, Suriye’nin savaş sonrası yapılanmasında etkili olabilmek için uluslararası güçlerin ılımlı ve laik grupları destekleyeceği belirtildi.

Uluslararası koalisyonun planladığı hava ve deniz desteğinin, Suriye’ye müdahale edildiği suçlamasına da yol açabileceğinin kaydedildiği haberde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın bir an önce gitmesi için uluslararası alanda daha koordineli bir çalışma yürütülmesinin istendiği bildirildi.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü