banner15

Esad iftar verdi

Suriye devlet başkanı Esad bir grup din adamı ve Müftü ile birlikte iftar yaptı.

Esad iftar verdi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye devlet başkanı  Beşar Esad dün akşam  ulema ve din adamlarının onuruna iftar yemeği verdi, iftara ülkenin farklı bölgelerinden alimler katıldı

Esad ülkedeki Müftü ve din görevlileri ile birlikte iftar yaparak birlik mesajı verdi. İftar sonrası namaz kılan Esad ve alimler ülkede yaşanan gelişmeler ile ilgli açıklamalarda bulundu.

Suriye resmî haber ajansı el Sana’nın haberine göre Esad, ulema ve din adamlarını kabul etmesi ardından akşam namazını Cumhuriyet Müftüsü Ahmet Bedrettin Hassun'un imametinde kıldı.

ESAD: ÜLKEDEKİ KRİZ AHLAKÎ

Esad, din adamlarının vatanı koruma yönünde temel bir rol oynadığına işaret etti.Konuşmasında devamla,krizin ana nedenlerinden birinin yetkililer ya da vatandaşlardan kaynaklı olsun ahlaki olduğunu, çözümün ahlaki değerleri pekiştirmekte yattığını dile getirerek dinin özünün insanlık, insanlığın özünün ise ahlak olduğunun altını çizdi.

Devletin reform yolunda sabit adımlarla ilerlediğini savunan  Esad, bu reformların ülkenin ve gelecek kuşakların geleceğini kurduğunu, bu nedenle özenle incelenmesi ve acil ihtiyaçlar yerine toplumun doğal ihtiyaçları üzerine yapılandırılması gerektiğini kaydetti.

DİN ADAMLARINDAN DESTEK ÇAĞRISI

Esad, tüm din adamları ve yetkililere Suriye halkı arasında uyumu pekiştirme ve el ele vererek reform sürecine katılma sorumluğunu yüklenme çağrısında bulundu.

Esad din adamları başta olmak üzere herkesi reform sürecine katılmaya çağırarak reform konusunun devletin vatandaşların güvenlik ve huzurunu sağlama yönündeki çabalarıyla çelişmediğine savundu.

“SURİYE TAVİZ VERMEYECEK”

"Dış baskılar iddia edildiği gibi batının Suriye halkına ve reforma gösterdiği özenden kaynaklanmıyor. Bu baskılar, Suriye'nin batının bölgede çözemediği bir düğüm olması nedeniyle doğdu" diyen Esad Suriye'den ödün vermesinin istendiğini, bunun asla gerçekleşmeyeceğini, çünkü Suriye halkının bağımsız bir irade ve egemenlik istediğini sözlerine ekledi.

Öte yandan Cumhuriyet Müftüsü Hassun, Doktor Muhammed Sait Ramazan El Buti, Humus Müftüsü Şehy Fethullah el Kadı, Hama'daki el Medfen Camisi Hatibi Şeyh Mustafa Abbas, İdlib'deki el Tevhid Camisi İmamı Şeyh Muhammed Dellal, Rakka'daki el Basravi Camisi Hatibi Şeyh Abdullah el Salih, Busra Camisi Hatibi Şeyh Musa el Azbe birer konuşma yaptı.

Konuşmacılar, din adamları adına fitneyi engelleme kararlılıklarını belirterek ülke güvenliğini bozmaya çalışan herkesi kınadıklarını ve her türlü dış müdahaleyi reddettiklerini söylediler.

 

Güncelleme Tarihi: 25 Ağustos 2011, 14:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35