banner15

Esad İran'ın teklifini kabul etmemiş

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abdullahiyan "Esad'la iki yıl önce yapılan görüşmede ailesinin İran'a gelmesi önerisinde bulunuldu ancak Esad bu teklifi kabul etmedi" dedi

Esad İran'ın teklifini kabul etmemiş

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Merkezi İran'ın başkenti Tahran'da bulunan Tabnak haber sitesine göre, başkent Tahran'daki Şerif Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta konuşan Abdullahiyan, "Ülkesinin iki sene önce Beşşar Esad'e ailesini İran'a göndermesi önerisinde bulunduklarını ancak Esad'in bu öneriyi kabul etmediğini" iddia etti.

Abdullahiyan, Esad'ın İran'ın teklifini, "Ben ömrümün son anına kadar ülkemde kalacağım ve eşim de şehitlerin aileleriyle ilgilenmekle sorumlu. Bu yüzden ülkeden ayrılmayacağız" şeklinde cevapladığını ileri sürdü.

"GEÇEN BEŞ YILDA EN AĞIR BEDELLERİ SURİYE'DE ÖDEDİK"

"Suriye'de 5 yıldır devam eden iç savaş süresince Esad yönetiminin ayakta kalması için en büyük desteği kendilerinin verdiğini" belirten Abdullahiyan, "Geçen beş yılda en ağır bedelleri Suriye'de ödedik. En iyi kuvvetlerimizi kaybettik. Eğer Suriye ordusu ve halkına verdiğimiz danışmanlık desteği olmasaydı (rejim) iki üç yılda düşecekti" değerlendirmesinde bulundu.

Viyana'da yapılan Suriye görüşmelerine de değinen Abdullahiyan, "Bu müzakerelerde, Devrim Rehberi (Ayetullah Ali Hamaney) tarafından ortaya konulan kırmızı çizgilere riayet ederek en iyi siyasi kazanımı elde etmeye çalışıyoruz" ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 18 Kasım 2015, 07:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35