banner39

Esad: IŞİD'i benden değil ABD'den sorun

Suriye rejimi lideri Esad, IŞİD'in ABD'nin Irak işgali sırasında kurulduğunu, dolayısıyla kendisinin IŞİD'den sorumlu olmadığını savundu

Ortadoğu 04.12.2014, 18:03 05.12.2014, 08:22
Esad: IŞİD'i benden değil ABD'den sorun

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejimi lideri Beşşar Esad, ülkesinin terörle mücadele ettiğini savunarak, "IŞİD 2006'da Irak'ta kuruldu. ABD Suriye'yi değil, Irak'ı işgal etmişti. Ebu Bekir el-Bağdadi ABD hapishanesindeydi, Suriye değil. IŞİD'i ABD mi kurdu, Suriye mi?" dedi.

Fransız Paris Match dergisine verdiği, ikinci bölümü bugün yayınlanan röportajda Esad, kendisiyle birlikte hareket eden, bölgenin coğrafyasına vakıf kara birlikleri bulunmadığı takdirde, uluslararası koalisyon güçlerinin teröre karşı hava saldırılarıyla sahada başarı elde etmesinin mümkün olmadığını savundu.

"Uluslararası koalisyonun saldırılarını etkisiz olarak değerlendiren Esad, "Koalisyon güçleri, iki aydan fazla süredir devam eden saldırılarında gerçek bir sonuç alamadı. Uluslararası koalisyonun saldırıları ciddi ve aktif olsaydı bundan kesinlikle istifade ederdik. Bu anlamda, onların düzenlediği hava saldırılarının bize yardım ettiği de doğru değildir. Ancak biz IŞİD'e karşı sahada savaşıyoruz. Teröristlere, uluslararası koalisyondan daha fazla hava saldırısı düzenliyoruz. Herhangi bir değişim hissetmiyoruz. Burada nasıl bir koordinasyondan söz edilebilir" ifadelerini kullandı.

'BAĞDADİ, SURİYE'NİN DEĞİL ABD'NİN HAPİSHANESİNDEYDİ'

Rejimin, IŞİD'i muhalifleri zayıflatmak için kullandığı yönündeki iddiaları yalanlayan Esad, şöyle konuştu:

"Suriye olarak bizim rejimimiz değil bir devletimiz var. Önce terimlerde anlaşalım. Varsayalım biz IŞİD'e destek verdik, bu ona gel bize, askeri havaalanlarına saldır, askerleri öldür, kentleri, köyleri ele geçir demek gibi bir şeydir. Burada mantık var mı? Bunun ardından ne kazanacağız? Burada amacın muhalefeti bölmek ve zayıflatmak olduğu söyleniyor. Biz bu grupların önemini azaltmaya ihtiyaç duymuyoruz. Batı kendisi şu anda hayali muhalefetten söz ediyor. Obama bunu kendisi söyledi. IŞİD 2006'da Irak'ta kuruldu. ABD Suriye'yi değil, Irak'ı işgal etmişti. Ebu Bekir el-Bağdadi ABD hapishanesindeydi, Suriye değil. IŞİD'i ABD mi kurdu, Suriye mi?"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?