Esad karşıtı gösteriye Şiî alimlerden destek

Beyrut'ta Esad karşıtı gösteri düzenlendi. Gösteriye Lübnan siyasileri ve bazı Şiî alimler destek verdi

Ortadoğu 23.02.2012, 13:17 23.02.2012, 14:14
Esad karşıtı gösteriye Şiî alimlerden destek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’a karşı dün Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta gösteri düzenlendi. Gösteriye Lübnan İlerici Sosyalist Partisi Lideri Velid Canbolat başta olmak üzere birçok siyasî lider katıldı.

Suriye’de hayatını kaybedenler için mumların yakıldığı etkiliğe Demokratik Yenilenme Hareketi ve Lübnan İlerici Sosyalist Partisi üyeleri katılırken; etkinliğe bazı Şiî alimlerin de destek vermesi dikkat çekti.

Suriye bayraklarının taşındığı gösteride bir de konuşma yapan Canbolat, Beşar Esad’a görevi bırakması çağrısı yaptı. Canbolat, “Libya Tunus ve Mısır halkı zafer kazandı. Bu zaferi Suriye halkı da kazanacak” dedi.

 

Yorumlar (4)
mehmet 12 yıl önce
her sarık takan şii alim oluyorsa :) kim inanır bu haberlere...
Abu ABdullah 12 yıl önce
Şimdi butun islam ümmetinin gözü önünde daha bir kaç hafta önce lubnadaki hizbullah adlı örgütün liderinin (Nasrallah) Beşar rejimine karşı açık desteğni ilan etmiş iken bu adımınasış anşlamamız gerekir acaba. Şöyleki bunun kitlesel bir sünni tepkiye dönüştüğünü ve Şia İle Ehli Sünnet arasındaki saklanmaya çalışılan bin yıllık kini ortaya çıkardığı malum buda mezheblerine karşı bir antipati oluşma
Abu Abdullah 12 yıl önce
...Antipati oluşmasında son derece endişelenmiş görüken İrancı Şia mezheb imamlarının politik bir manevrası olarak görünüyor.Tabii birde dunya bulteni haber sitesinin bu haberi servis ederiken ön plana çıkardığı bu spot biraz düşündürücü.
MUSTAFA 12 yıl önce
müslüman toplumunun içinde olan şiilerin teolojisinde takiyye önemli yer tutar.izledikleri siyasetlere baktığınızda bu durumun tezahürlerini çok rahatlıkla görebilirsiniz.İran çok köklü bir dış siyaset geleneğine sahiptir ve hiçte hafife almamak gereklidir.Türkiye daha yeni üstündeki tozu toprağı sirkeleyerek şahsiyetli işler yapmaktadır.Hiç yılmadan yola devam etmek gerekir.ZÜLUM hiç abad olmadı.
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?