Esad, katliamla Humus'u geri aldı

Beşar Esad güçleri, günlerdir ağır silahlarla saldırdığı Humus kentini muhaliflerden geri aldı. Kentin kontrolünün Esad'da olduğu belirtiliyor

Ortadoğu 31.12.2012, 10:56 31.12.2012, 11:00
Esad, katliamla Humus'u geri aldı

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Suriye'de ayaklanmanın başlığıd günden bu yana çatışmaların en yoğun yaşandığı ve muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus kenti yeniden Esad güçlerinin kontrolünde. Günler süren şiddetli çatışmaların ardından Suriye ordusu, muhalifleri Humus şehrinin Deir Baalba semtinden sürdü.

Suriyeli muhalifler, Esad birliklerinin çatışmaların ardından 200 sivili öldürdüğünü açıkladı. Ancak bu iddia bağımsız kaynaklar tarafından doğrulanmadı. Stratejik önemi olan ve muhaliflerin kalesi olarak bilinen Humus şehri Suriye'de 21 aydır devam eden çatışmaların en şiddetlilerine sahne oldu. Suriye'deki muhalif gruplardan Yerel Koordinasyon Komiteleri (LCC), Deir Baalba semt sakinlerinin bir petrokimya fabrikasına götürülüp infaz edildiğini iddia etti.

'KADINLAR VE ÇOCUKLARA İNFAZ'

Suriyeli muhalifler infaz edilenler arasında kadınların ve çocukların bulunduğunu öne sürdü. İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de, Cumartesi günü Suriye genelinde şiddet olaylarında 400 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?