banner15

Esad kimyasal konusunda ayak sürüyor

Suriye rejimi kimyasal silahların imha edilmesi konusunda ayak sürümeye ve süreci yavaşlatmaya başladı, Esad'ın bu tutumu batılı ülkeler ve BM'nin tepkisine yol açtı

Esad kimyasal konusunda ayak sürüyor

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Batılı ülkeler Suriye Devlet başkanı Beşar Esad'ın kimyasal silahların imhası konusundaki yavaşlatıcı tutumundan şikayetçi omaya başladı. Birleşmiş Milletler (BM) Genel Skereteri Ban Ki-mun da Esad'ın tutumuna karşı tepki gösterdi.

Suriye'de rejim güçleri 21 Ağustos 2013 tarihinde sivil halkın üzerine kimyasal bomba atmıştı. Kimyasaldan etkilenen yüzlerce kişi hayatını kaybetti. Suriye'de kimyasal silah kullanımı bütün dünyanın tepkisine neden oldu. Esad rejimi başlarda kimyasal silahları kullandıklarını inkar etmiş daha sonra da kullandıkları ispat edilince ellerinde bulunan kimyasalları imha etmelerine yönelik anlaşmayı imzalamak durumunda kalmıştı.

İmzalanan anlaşmaya göre Suriye rejimi ellerinde bulunan yaklaşık bin 300 ton kimyasal silahın 30 Haziran 2014 tarihine kadar imha edilmesi gerekiyor. 

Ancak henüz mevcut kimyasallardan sadece 17,63 tonluk bir kısmının yani yaklaşık yüzde 1'inin imha edildiği belirtiliyor. Kalan kimyasallar çeşitli bahanelerle Beşar Esad rejimi tarafından oluşturulan komisyona teslim edilmiyor. 

Konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütü (OPCW) Esad rejiminin kimyasalların yüzde 99'luk kısmını hala teslim etmediğini ve uluslararası kamuoyunun bu durumdan endişe duyduğunu ifade etti. Ayrıca Suriye rejiminin elinde bulundurduğu kimyasal silahların tamamının anlaşmada olduğu gibi bu yılın ortasına kadar imha edilmesi için BM'nin gerekli girişimlerde bulunması gerektiği ifade edildi.

BM de bu konuda aynı fikirleri beyan etti. Konuyla ilgili konuşan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Suriye rejiminin ayak sürümesi yüzünden, kimyasal silahların imhasının gereksiz bir şekilde uzadığını ve bunun bir an önce son bulması gerektiğini ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 29 Ocak 2014, 15:02
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48