Esad Kürtler'i Suriye vatandaşı yaptı!

Suriye Devlet Başkanı, Haseki Kürtlerini Suriye halkının bir parçası olarak tanıdığını resmen açıkladı; Kürtler ise kararı tanımadı

Esad Kürtler'i Suriye vatandaşı yaptı!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Beşşar Esad bugün Haseki kentinde 'yabancılar nüfus siciline kayıtlı olanlara Suriye Arap uyruğu verilmesini öngören 49 sayılı yasama kararını onayladı.

Suriye resmi haber ajansı el Sana'dan edinilen habere göre, Esad, Kürtlerin Suriye halkının bir parçası olduğunu ve kimliklerini tanıdığı açıklamasını resmi bir kararname yayınlayarak resmiyete döktü.

KÜRTLER: DİRENİŞE DEVAM EDECEĞİZ

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın Kürtlere vatandaşlık hakkı verme kararının ardından, Suriyeli Kürt lider Habib İbrahim demokrasi mücadelelerinin devam edeceğini söyledi. 

Kürt Demokratik Birlik Partisi başkanı Habib İbrahim, Esad'ın kararnamesine rağmen "otokratik yönetimi devirmek için şiddet içermeyen hak ve demokrasi mücadelesine devam edeceklerini" söyledi. 

İbrahim, "Bizim amacımız tüm Suriye için demokrasi. Vatandaşlık zaten her Suriyelinin hakkı. Bu bir lütuf değil. Bu, bir kimsenin bahşedeceği bir hak değil" diye konuştu. 

SURİYE'DE 48 KÜRT SERBEST BIRAKILDI

Suriye İnsan Hakları İzleme Örgütü tarafından yapılan açıklamada, Suriye yönetiminin 48 Kürt vatandaşı serbest bıraktığı duyuruldu.

Reuters haber ajansına göre, serbest bırakılan Kürtler Rakka’da gözaltına alınmış ve bir yıldan fazla süredir tutuklu kalmışlardı.

Suriye’de yaklaşık üç haftadır devam eden yönetim karşıtı gösteriler sonrası Beşar Esad reform adımları için harekete geçeceğini dile getirmişti.

HUMUS VALİSİ GÖREVDEN ALINDI

Diğer yandan Cumhurbaşkanı el-Esad, Homs Valisi Muhammed İyyad Gazel’in görevinden alınmasına ilişkin 136 sayılı yasama kararını onayladı.

Beşar Esad haftalardır devam eden protesto gösterilerine karşılık geri adım atmaya devam ediyor.
Suriye basınından elde edilen habere göre Esad, gösterilerin devam ettiği şehirlerden Humus’ta valiyi görevden aldı. Esad daha önce de gösterilerin patlak verdiği Deraa’da da valiyi görevden almış ve yerine yeni bir vali atamıştı.

Alevi azınlığın bürokrasi ve askeri kademelerde hakim olmasının getirdiği baskı yönetimi Sünni çoğunluk ve Kürt kimliğine sahip halklar üzerinde yoğun baskılar uygulamakta

.

Güncelleme Tarihi: 07 Nisan 2011, 15:01
banner53
YORUM EKLE

banner39