banner39

Esad, Kusayr'i ağır bombardımana tuttu

Suriye'nin batısında bulunan stratejik Kusayr kasabasında rejime bağlı güçler ile muhalifler arasındaki çatışmalarda 24 kişi hayatını kaybetti

Ortadoğu 25.05.2013, 15:11 25.05.2013, 17:23
Esad, Kusayr'i ağır bombardımana tuttu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin batısında bulunan stratejik Kusayr kasabası Suriye ordusunun ağır bombardımanı altında... Kusayr'daki şiddetli çatışmalar yaklaşık bir haftadır sürüyor.

Aralarında Hizbullah mensularının da yer aldığı rejim yanlısı güçler, kasabada ilerlediklerini söylerken, muhalifler ise bu açıklamaları redederek pozisyonlarını koruduklarını söylüyor.

Humus'a bağlı Kusayr kasabası başkent Şam ile Doğu Akdeniz sahilinde yer alan Nusayri yerleşimleri arasındaki bağlantının üzerinde olmasından dolayı önem taşıyor. Muhalifler ayrıca burayı kontrol ederek Lübnan tedarik hattını korumak istiyor. Ülkenin neredeyse bütün enerji nakil hatları da buradan geçiyor ve Humus hem önemli sanayi tesislerini hem de ülkenin en önemli petrol rafinerisini barındırıyor. Humus, diğer yandan şehir merkezinde ve kırsalında Sünni, Alevi Müslümanlar ve Hristiyanlar'ın karışık bir şekilde yaşaması bakımından da önem taşıyor.

SALDIRILARDA 24 KİŞİ ÖLDÜ

Bu arada, Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi (SRGC), rejim güçlerinin Hizbullah mensuplarıyla Kusayr'da tank, havan topu ve roketlerle düzenlediği saldırılar sonucunda, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 24 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Bazı yaralıların durumunun kritik olduğunu ve ölü sayısının artabileceğini aktaran SRGC, Suriye ordusuna ait savaş uçaklarının yerleşim birimlerini bombalaması sonucunda çok sayıda evin yıkıldığını ve yandığını kaydetti. SRGC ayrıca Kusayr'da insani durumun giderek kötüleştiğini ve halkın acil sağlık ve gıda yardımına ihtiyaç duyduğunu aktardı.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?