banner15

Esad ordusu bombaladı; YPG ele geçirdi

Halep’in kuzey kırsalında YPG, Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında Türkiye’nin desteklediği muhaliflerin DEAŞ'tan temizlediği ancak rejimin varil bombalı saldırısına uğradıktan sonra çekilmek zorunda kaldığı bir köyü ele geçirdi.

Esad ordusu bombaladı; YPG ele geçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Halep’in kuzey kırsalındaki Tel Madik köyü 25 Ekim’e kadar DEAŞ’in elindeydi. Fırat Kalkanı Kapsamında Türkiye’nin desteğiyle ilerleyen ÖSO birlikleri bu köyü Salı günü ele geçirdi. Ancak rejimin varil bombalı saldırısına uğradıktan sonra çekilmek zorunda kaldı.

Afrin bölgesinde bulunan PKK’nın Suriye kolu PYD’nin liderliğindeki Suriye Demokratik Güçleri (SDG) rejimin saldırısından yararlanarak Tel Madik köyünü ele geçirdi.

Alman Haber Ajansı'na (DPA) konuşan SDG komutanı, Tel Madik köyünü ele geçirdiklerini söyledi.

Al Jazeera’ye bilgi veren Sultan Murat Tümeni komutanlarından Yusuf Salih, rejimin iki varil bombalı saldırısına uğradıktan sonra Salı günü DEAŞ’in elinden aldıkları Tel Madik köyünden çekildiklerini, ardından YPG liderliğindeki SDG güçlerinin köyü ele geçirdiğini teyit etti.

"BÖLGEDE REJİME HEM DEAŞ HEM DE PYD YARDIM EDİYOR"

ِِAA'ya konuşan ÖSO'nun saha komutanlarından Ebu Ramadan, Halep'in kuzeyindeki Mare-Cerablus hattında rejim, DEAŞ ve PYD/PKK'nın ortak olarak hareket ettiğini söyledi.

Rejimin muhalif bölgelere düzenlediği saldırıyla gerçek niyetini ortaya koyduğunu vurgulayan Ebu Ramazan, "Esed, 4 yıl önce muhaliflerle baş edemeyince müttefiki DEAŞ devreye girdi. Şimdi bölgede rejime sadece DEAŞ yardım etmiyor, PYD de yardım ediyor'' ifadelerini kullandı.

DEAŞ’in de bölgede muhaliflerin kontrolündeki köy, belde ve ilçelere bomba yüklü araçlarla saldırdığının altını çizen Ebu Ramazan, "Rejim ve PYD/PKK, ÖSO'nun bölgede DEAŞ karşısındaki ilerleyişini engellemek için her türlü oyunu oynuyor" dedi.

PYD/PKK, ÖSO'nun Bâb'a ilerlemesini engellemek için, muhaliflerin Fırat Kalkanı Harekâtı kapsamında DEAŞ’den temizlediği köylere geçen haftadan beri saldırıyordu.

PYD'nin, Fırat Nehri'nin doğusu ile batısındaki kantonlarını birleştirebilmesi için Bâb'ı DEAŞ’den alması gerekiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2016, 19:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35