banner39

Esad ordusu Halep'te kritik bölgeyi ele geçirdi

Suriye iç savaşında muhaliflerin kontrolü altındaki Doğu Halep'te Esad ordusunun ilerleyişi devam ediyor. Bölge kaynaklarına göre, muhaliflerin elinde bulunan ve stratejik bir noktada yer alan Cabal Badro ve Hanano bölgelerinin Esad rejimine geçmesi savaşın seyrini Esad rejimi lehinde değiştirebilir.

Ortadoğu 28.11.2016, 11:29 28.11.2016, 11:34
Esad ordusu Halep'te kritik bölgeyi ele geçirdi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye ordusu, hükümet güçlerinin Suriye'nin Halep kentinin doğusunda muhalif grupların kontrolünde olan iki yerleşim bölgesini ele geçirdiklerini açıkladı.

Askeri yetkililer, Suriye ordusu ve mütteffiklerin Halep'in doğusunda bulunan Cabal Badro ilçesii "tamamen geri aldıklarını" bildirdi.

Rejim güçleri Halep'in doğusuna doğru ilerlerken, 270 bin sivilin yaşadığı bölgede güvenli bölge arayışı da sürüyor.

 

Muhalif gruplara ait kaynaklar, Cabal Badro'nun düşmesinden saatler önce, komşu ilçe Hanano'nun da hükümet güçlerinin eline geçtiğini açıklamıştı.

Hanano, Halep'te muhaliflerin ele geçirdiği ilk yerleşim bölgesi olarak biliniyor.

Suriye ordusunun, 2012'de muhaliflerin kontrolüne giren Hanano'yu Cumartesi günü geri almış olması, rejim güçlerinin saldırılar başladığından beri bölgede yakaladığı en büyük başarı olarak görülüyor.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Suriye hükümetinin başlattığı ve 13. gününe giren saldırılarda, 27 çocuğun aralarında olduğu 219 sivilin öldüğünü belirtiyor.

Bazı yorumlara göre, muhaliflerin Cabal Badro ve Hanano bölgelerini kaybetmesiyle birlikte 2017'ye kadar Doğu Halep'in tamamının Esad rejiminin eline geçebilir.

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?