banner15

Esad ordusu Palmira'ya ulaştı iddiası

IŞİD tarafından geçen yıl ele geçirilen Palmira Antik kentinin Esad ordusunun eline geçmek üzere olduğu iddia ediliyor.

Esad ordusu Palmira'ya ulaştı iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Rusya'nın hava desteğiyle başlatılan operasyonlarda Esad ordusunun Palmira'ya ulaştığı bildirildi. Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne göre, Suriye askerleri antik kentin girişine ulaştı.

Suriye’nin Humus iline bağlı Palmira kenti geçen yıl Mayıs ayında IŞİD tarafından ele geçirilmişti.

PALMİRA NERESİ?

Palmira orta Suriye'de antik zamanların önemli dini ve ticari merkezi olan, UNESCO tarafından 1980 yılında Dünya Miras Listesi'ne alınan şehir.

Kent, Humus Valiliği'nin, Palmira İli'ne bağlı bulunmaktadır. Şam'ın 215 km kuzeydoğusunda, Humus'un 155 km doğusunda ve Fırat'ın 120 km güneybatısında bir vaha üzerinde kurulmuştur. Suriye çölünün ticari kervanlarının geçiş noktasında olması sebebiyle "Çölün Gelini" de denilen şehrin isminin bulunan ilk bilgilere göre Tedmur, Tedmür, Tadmur veya Tudmur olduğu Mari'de bulunan Babil tabletlerindeki kayıtlardan anlaşılmıştır. Fransız arkeologlar tarafından 1933 yılından itibaren antik Mari şehrinden çıkarılan 25.000 tabletten anlaşıldığına göre Palmira'nın tarihi MÖ 19. yüzyıla kadar gerilere gitmektedir. Yunan ve Roma kaynaklarında ise 1. yüzyıldan itibaren kayıtlara rastlanılmıştır.

Güncelleme Tarihi: 23 Mart 2016, 12:14
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48