Esad ordusunda yabancı güçler

Suriye'de başlayan iç savaştan sonra sayısı 3'te 1 azalan rejim ordusunda savaşan yabancıların sayısı muhalif saflardaki yabancılardan fazla

Esad ordusunda yabancı güçler

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye rejimi, muhalefete karşı savaşı yurt dışı kaynaklı askeri güçlerle sürdürüyor. Suriye'de rejim adına savaşan ordunun yapısı üzerine Washington Institute tarafından yayınlanan raporda Beşar Esad rejiminin, muhaliflere karşı yürüttüğü savaşta en büyük desteği ülkenin düzenli ordusundan değil, yurt dışından gelerek rejim adına savaşan silahlı güçlerden aldığı belirtiliyor.

Rapor'da, Suriye'de iç savaşın başladığı zaman orduda 300 binden fazla askerin bulunduğu, daha sonra bu sayının 100 binin altında indiği ifade ediliyor. Bu sayının azalmasında, ordudan kaçışların büyük etkisi olduğu belirtiliyor. İç savaşta 37 bin civarında da askerin öldüğü ifade ediliyor.

Düzenli ordunun güçsüzleşmesi üzerine Beşar Esad rejiminin, Hizbullah'tan, Irak Şii'lerinden ve İran'dan gelen savaşçılardan destek almaya başladığı belirtiliyor. Diğer taraftan, muhaliflerle çatışma konusunda düzenli ordunun başarısız olduğu ifade ediliyor. Bu yüzden Suriye rejiminin,  gerilla taktiğiyle savaşan Şebbiha milisleri, yerel milisler ve Baas Partisi Milislerinden oluşan paramiliter yapıllanmaile savaşa onlarla devam ettiği ifade ediliyor.

Suriye rejiminin iç savaşa, yaklaşık 100 bin düzenli ordu mensubu, 50 bin civarında da milis güçle devam ettiği belirtiliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Ocak 2014, 15:10
banner53
YORUM EKLE

banner39