banner15

Esad ordusundan DEAŞ'a büyük silah takviyesi! | FOTO

Esad rejimi, birkaç bin savaşçısıyla Palmira'ya ani bir saldırı gerçekleştiren ve bölgenin tamamanın kontrolünü ele geçiren DAEŞ'a aralarında önemli miktarda zırhlı araç ve tankın da bulunduğu çok sayıda teçhizat ve mühimmat bıraktı.

Esad ordusundan DEAŞ'a büyük silah takviyesi! | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin Palmira şehrine ani saldırı başlatan DAEŞ, Esad ordusuna ait silahları ve cephaneleri ele geçirdi.

Sun Sentinel'in haberine göre, Palmira'dan kaçan Esad askerleri, 30'dan fazla askeri tank, binlerce anti-tank ile grad füzeleri başta olmak üzere önemli miktarda cephaneyi de DAEŞ'a hediye etmiş oldu. Bu bir nevi ikramdan sonra DEAŞ'ın yeni silah ve teçhizatını kuzeye aktararak, Bab'a doğru hareketlenmesi bekleniyor. 

Bazı kaynaklar, DEAŞ'ın sadece birkaç yüz kişiyle, altı bine yakın Esad milisi ve Şii milisin bulunduğu ilçeyi geri aldığını iddia ediyorlar. Esad rejimi, geçtiğimiz Mart ayında Rusya'nın da hava desteğiyle bir ay süren zorlu bir operasyonla Palmira'yı DEAŞ'tan almıştı.

Palmira'da yaşananları AA'ya değerlendiren Türk güvenlik kaynakları ise rejimin DEAŞ'a terk ettiği anti-tank ve yüksek çaplı uçaksavarlara dikkati çekerek, örgütün bilinçli şekilde silahlandırıldığı sonucuna ulaştıklarını bildirdi. Güvenlik kaynakları, rejimin bölgeyi örgüte terk ederken bunları imha etmediğine de dikkati çekiyor.

Suriye'deki iç savaştan önce Palmira, ülkenin en önemli turistik merkezlerinden biriydi. Her yıl binlerce turist, antik kenti görmek için bölgeye akın ediyordu.

Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Kuruluşu (UNESCO), DEAŞ tarafından tahrip edilen Suriye’nin Humus kentindeki tarihi Palmira şehrinin büyük zarar gördüğü tespitinde bulunmuştu.

Güncelleme Tarihi: 12 Aralık 2016, 18:28
YORUM EKLE
YORUMLAR
gri
gri - 4 yıl Önce

habercilik budur işte. bilgisiz insanlar farketmediği sürece gerçeğin bir önemi yok...

banner39

banner50

banner47

banner48