banner15

Esad ordusundan Halep için büyük yığınak

İngiliz Times Gazetesi, Suriye'de çözüm arayışları devam ederken Esed rejimi ve İran'ın Halep'e saldırı için büyük bir yığınak hazırlığında olduğunu öne sürdü.

Esad ordusundan Halep için büyük yığınak

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad ordusunun Halep'e yeni bir saldırı başlatmak için büyük bir yığınak yaptığı iddia ediliyor. İddianın sahibi İngiliz Times gazetesi. Gazeteye göre Suriye lideri Beşar Esad'in memleketi olan Lazkiye'den Halep'in güneyine yüzlerce asker gönderildi, Suriye ordusu da bölgeye düzenli misket bombası saldırıları gerçekleştiriyor.

Halep yaklaşık 3 buçuk yıldır, rejim güçleri ve muhalifler arasında bölünmüş durumda. Kentin güneyi ve batısı büyük oranda Nusret Cephesi'nin elinde bulunuyor.

HALEP'TE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Esad güçleri, havadan Rus uçaklarının desteği ile Halep'in güneyindeki Eys beldesi çevresine ağır silahlarla saldırdı. Rejim güçlerine, Hizbullah milislerinin yanında İran ve Irak’tan gelen Şii gönüllüler de destek veriyor. Muhalifler ağır silahlarla saldıran rejim güçlerini geri püskürterek, 75 askeri öldürdüklerini duyurdu. Muhaliflerden de çok sayıda kayıph olduğu, bölgeden gelen haberler arasında. 

Halep'in kuzeyinde ise IŞİD, Batı'nın desteklediği ÖSO tugayları ile çatışıyor.

ABD'NİN SURİYE İÇİN B PLANI

ABD’de yayımlanan The Wall Street Journal (WSJ) gazetesi, Cenevre’de Beşar Esad rejimi ve muhaliflerin görüşmelerinin sonuç vermemesi durumunda ABD’nin ‘B planına’ geçiş yapacağını yazdı.

ABD’li yetkililere dayandırılan haberde, ABD’nin ılımlı muhalefete ‘uçaksavar’ dahil ağır silah yardımı yapacağı iddia edildi. 27 Şubat tarihinde Ortadoğu ülkelerinin istihbarat şeflerinin ABD’li yetkililerle yaptığı gizli bir toplantıda ‘B planına’ yönelik hazırlıkların görüşüldüğü ifade edildi. Habere göre, ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) Türkiye ve Suudi arabistan’la birlikte muhaliflere daha güçlü silahlar vermeye başlayacak.

 

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2016, 12:54
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48