banner39

Esad, orduyu İsrail sınırına yığıyor

Muhalif komutanların anlattıklarına göre Beşar Esad, Suriye-İsrail sınırına asker yığıyor. Asker yığmasının nedeni ise İsrail'i muhaliflerden korumak.

Ortadoğu 15.12.2012, 17:14 15.12.2012, 17:17
Esad, orduyu İsrail sınırına yığıyor

Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)’nun Suriye-İsrail sınırındaki operasyonlarını yürüten komutanlardan Yasir el-Abbud, Esad yönetiminin İsrail’in güvenliği için muhalifleri sınıra yaklaştırmadığını iddia etti.

Abbud yaptığı açıklamada, ”Suriye’nin güneyindeki silah sıkıntısı had safhada. Çünkü burada İsrail’in güvenliği için yürütülen bir komplo söz konusu, Esad yönetimi İsrail’in zarar görmemesi için güçlerini topyekun Golan sınırına yığdı” dedi.

ÖSO’nun silahlarını, girdikleri çatışmalardan ve rejimden ayrılan askerlerden elde ettiklerini belirten Abbud, rejimin içinden bazı kesimlerin kendilerine silah sattıklarını, bunun da Esad rejiminin içinde bulunduğu kokuşmuşluğa işaret ettiğini ve rejimin çökmesinin yakın olduğunu ifade etti.

Suriye’nin kuzeyinden güneyine yardım akışının zor olduğunu kaydeden Abbud diğer bölgelere göre ülkenin güneyindeki grupların daha büyük sıkıntılar yaşadığını kaydetti.

ESAD SINIR KAPILARINI YENİDEN ALMAYA ÇALIŞIYOR

Öte yandan Abbud, ”iktidardaki çetenin” bir süredir sınır kapılarını ele geçirmeye yönelik tank ve top destekli saldırılar düzenlediğini ancak şu ana kadar başarılı olamadığını belirtti.

ÖSO Komutanı Abbud, Esad rejiminin, Suriye’nin Ürdün ile en büyük sınır kapısının ÖSO’nun eline geçmesinden korkarak takviye birlikler gönderdiğini belirtti.

ÖSO üyeleri arasında koordinasyon eksikliği olduğuna yönelik iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade eden Abbud, oldukça koordineli bir şekilde mücadelelerini sürdürdüklerini vurguladı.

Esad yönetiminin bu topraklardan çekildiğinin ve sadece güç kullanma üzerine yoğunlaştığının altını çizen Abbud, ”Biz otorite boşluğunu dolduruyoruz. Büyük baskılar ve imkansızlıklar içindeyiz. Tabii bu durumda bazı hataların yapılmış olması mümkün” dedi.

 

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?