banner39

Esad rejimi için yeni kimyasal silah iddiası

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Suriye'yi iç savaşta zehirli gaz kullanmakla suçladı. Suriye suçlamaları reddetti.

Ortadoğu 29.11.2016, 11:50 29.11.2016, 12:24
Esad rejimi için yeni kimyasal silah iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) ve Birleşmiş Milletler tarafından ortak yürütülen bir araştırmada, Suriye rejim güçlerinin klor gazı içeren üç kimyasal saldırıdan ve IŞİD'in de hardal gazı içeren bir saldırıdan sorumlu olduğu sonucuna varıldı. Suriye kimyasal silah kullandığını reddediyor.

DW'nin haberine göre, Lahey'de beş gün sürecek konferansın açılışında konuşan OPCW Genel Sekreteri Ahmet Üzümcü, Suriye'nin kendi kimyasal silah programıyla ilgili açıklamalarında "boşluklar, tutarsızlıklar ve çelişkiler" olduğunu söyledi.

Avrupa Birliği'nin silahsızlanma özel temsilcisi Jacek Bylica Suriye'nin sözleşmeye katıldıktan üç yıl sonra kimyasal silah programıyla ilgili birçok belirsizlik olduğunu ve ülkenin kimyasal silah programının tamamını açıklamadığını söyledi. Bylica AB'nin "kimyasal silahların terörist grupların eline geçebileceğinden derin bir şekilde endişe duyduğunu" aktardı.

Suriye yönetiminden suçlamalara tepki gecikmedi. Kimyasal Silah Sözleşmesine dahil ülkelerin konferansında konuşan Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, suçlamaları 'yalan kampanyası' diye geri çevirerek, "Batı çevrelerinde somut bir delile dayanmadan yapılan ve Suriye hükümetini zehirli kimyasalları kullanmaktan sorumlu tutan birçok suçlama düzenli ve tekrar edilen bir yalan kampanyasının parçasıdır" diye konuştu.

Suriye'ye Rusya'dan da destek geldi. Rus Ticaret ve Sanayi Bakan Yardımcısı Georgi Kalamanov da panelin bulgularının ikna edici olmadığını söyledi ve Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütünü kullanarak seçilmiş bir hükümeti devirmeye çalışanlar bulunduğunu iddia etti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?