banner39

Esad rejiminden Halep'e ağır bombardıman

Esad rejiminin saldırılarında, muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerdeki sahra hastaneleri ve fırınlar çalışmazken, yoğun saldırıların sonucunda 40 kişinin hayatını kaybetti

Ortadoğu 19.11.2016, 17:06 19.11.2016, 17:06
Esad rejiminden Halep'e ağır bombardıman

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Esad rejimi, Halep kentine yönelik ağır saldırılarını sürdürüyor. Muhaliflerin kontrolünde olan bölgelerdeki sahra hastaneleri ve fırınlar çalışmazken, yoğun saldırıların sonucunda 40 kişinin hayatını kaybettiği, 180 kişinin de yaralandığı belirtiliyor.

Halep'teki sivil savunma yetkilisi Necip Ensar yaptığı açıklamada, ''Rusya ve rejime ait savaş uçakları Halep'in doğu kesimlerinde Esed güçlerinin kuşatması altındaki bölgelere vakum, misket, varil ve nüfuz edici bombalarla saldırıyor.'' dedi.

Kentin doğusundaki Kadı Asker, Melah, Ensari, Zibdiye, Firdevs, Hulluk, Şear, Seyf ed-Devle ve Celum'un bombalandığını belirten Ensari, saldırılarda 40 kişinin hayatını kaybettiğini, 180'inin yaralandığını ifade etti.

Ensari, ölenlerin tamamının sivillerden oluştuğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

''Yoğun Rus ve rejim saldırılarından dolayı sivil savunma ekipleri olay yerine gitmekte zorlanıyor. Birçok bölgede onlarca kişi enkaz altında. Yoğun bombardımandan dolayı enkazların olduğu bölgelere ulaşamıyoruz. Ulaşılan bölgelerde ise ikinci bir saldırı düzenlenmesi ihtimalinden korkuyoruz. Ruslar kente vakum, misket ve nüfuz edici bombalarla saldırırken rejim de varil bombalarıyla vuruyor. Halep'te insanlık dramı yaşanıyor. Ölenlerin hepsi sivil.''

Muhaliflerin kontrolündeki bölgelerde bulunan sahra hastanelerinin ilaç ve tıbbi malzeme yetersizliğinden dolayı çalışmadığını söyleyen Ensari, "Birkaç günden bu yana kente düzenlenen yoğun saldırılar nedeniyle halk dışarıya adımını atamıyor. Sahra hastaneleri ile fırınlar kapalı. Çocukların durumu içler acısı. Halep'e yönelik hava saldırıları bir an önce durdurulmalı. İnanın Halep'te vahşet yaşanıyor. Ne olur Halep'i rejimin saldırılarından koruyun.'' dedi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?