banner15

Esad Şam yakınındaki stratejik kasabayı aldı

Suriye ordusu Doğu Guta'da uzun süredir kuşattığı Deyr es-Esafir kasabasını ele geçirdi

Esad Şam yakınındaki stratejik kasabayı aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’de ordu ve müttefiklerinin, Ceyş ül-İslam ve Faylak er-Rahman adlı muhalif örgütler arasındaki çatışmadan faydalanarak saldırılar düzenleyip Şam yakınındaki Deyr es-Esafir kasabasını ele geçirdiği bildiriliyor.

Suriye'deki muhalif gruplara yakınlığıyla bilinen İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'nin başında bulunan Rami Abdulrahman, muhaliflerin Deyr es-Esafir'deki savaşçılarını cepheye gönderdiğini, orduyla birlikte hareket eden güçlerin de kasabaya, "hava gücü ile desteklenmiş şiddetli saldırılar düzenlediğini" söyledi. Muhalifler, Suriye iç savaşının başlamasından bu yana güçlü oldukları Doğu Guta'daki Deyr es-Esafir kasabasını 2012 yılından bu yana ellerinde tutuyorlardı.

Nisan ayında Ceyş ül-İslam ile Nusra Cephesi'nin müttefiki olan Feylak er-Rehman ve Ceyş el-Fustat arasında çatışmalar başlamıştı. Suriye ordusu, Doğu Guta bölgesinde ilan edilen ateşkes kapsamında olmasına rağmen Deyr es-Esafir'i Şubat ayından bu yana ele geçirmek için operasyonlar düzenliyordu.

Suriye'deki çatışmalarda 2011 yılından bu yana 270 bin kişi öldürüldü.

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2016, 15:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48