banner39

'Esad Scud kullandı' iddiası

Beşşar Esad'a bağlı güçlerin, Saddam Hüseyin'in Körfez Savaşı sırasında kullandığı, 'Scud' tipi füzelerden kullanmaya başladığı iddia edildi.

Ortadoğu 12.12.2012, 23:44 12.12.2012, 23:44
'Esad Scud kullandı' iddiası

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın isyancı güçlere karşı 'Scud' tipi füze kullanmaya başladığı öne sürüldü. NATO'dan bir yetkili, Esad rejiminin bu hafta içerisinde 'Scud' tipi füze kullandığını söyledi. İddiaya göre kısa menzilli balistik füzeler, Suriye toprakları içerisindeki noktaları hedef aldı. 

İddia, ABD kaynaklarınca da doğrulandı. Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, Esad rejiminin muhaliflere karşı füze ve petrol bombaları kullanmaya başladığını söyledi. Nuland, hangi tip füzelerin kullanıldığı konusuna ise açıklık getirmedi.

Dünya kamuoyu, Scud füzelerini Irak'ın idam edilen lideri Saddam Hüseyin sayesinde tanımıştı. Saddam Hüseyin Sovyetler Birliği tarafından tasarlanan bu füzeleri, önce İran'a, sonra da Körfez Savaşı'nda İsrail'e karşı kullanmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI'NA SALDIRI

Öte yandan ülkedeki şiddet de tüm hızıyla devam ediyor. Akşam saatlerinde Suriye İçişleri Bakanlığı'na düzenlenen saldırıda 7 kişi hayatını kaybetti, 40 kişi de yaralandı.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?