banner15

Esad ve Putin 'siyasi çözüm'ü konuştu

Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana ilk kez Rusya'ya giden Beşar Esad, Putin'den "siyasi çözüm" için yardım istedi. Putin de gereken yardımı yapacağı sözünü verdi

Esad ve Putin 'siyasi çözüm'ü konuştu

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Esad, Moskova ziyaretinde Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ile yaptığı görüşmede ülkesindeki Rus saldırılarının muhalifleri durdurduğunu bildirdi.

Suriye resmi haber ajansı SANA'ya göre Esad, iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana ilk kez gittiği Rusya'da saldırılar konusunda bilgi verdi.

Esad, Putin ile görüşmesinde uluslar arası kamuoyunun Suriye'deki "terörist gruplar"ın durdurulması ve bu gruplara destek veren ülkelerin engellenmesi için, ülkesine yardım etmesi gerektiğini savundu.

Esad, ülkesindeki son askeri operasyonların sorunların diyalog yoluyla çözülmesine katkı sağlayacağını belirterek, operasyonlardan sonra siyasi adımların atılması gerektiğini kaydetti.

Rusya Devlet Başkanı Viladimir Putin ise ikili görüşmede, ülkesinin Beşar Esad yönetimine hem siyasi hem de askeri anlamda destek olmaya hazır olduğunu söyledi.

Putin, "Suriye bizim önemli bir dostumuz. Biz, sadece teröristlere karşı değil, her türlü yardımı yaparız. Siyasi alanda da.." dedi.

Putin ikili görüşmede, Suriye meselesinin siyasi yollardan çözülmesi için uluslar arası girişimlerde bulunacağını, Suriyeli güçlerin de muhtemel görüşmelerde yer almasını sağlayacağını sözünü verdi.


Güncelleme Tarihi: 21 Ekim 2015, 17:25
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35