banner15

Esad ve Rusya'dan Halep'e ortak operasyon

Suriye Başbakanı el-Halki, Halep'i kontrol altına almak için Rusya ile ortak operasyon yapılacağını söyledi

Esad ve Rusya'dan Halep'e ortak operasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye’nin Halep, Lazkiye ve Hama kentlerinde muhalifler ve ordu güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenirken, Suriye Başbakanı Vail Nadir el-Halki, Halep’in tümüyle kontrol altına alınması için operasyona başlanacağını söyledi.

Şam’ı ziyaret eden Rusya meclisinden bir heyetle görüşmesinde Suriye ordusunun Halep’e yürümeye hazır hale geldiğini söyleyen Suriye Başbakanı Vail Nadir el Halki, “Ortağımız Rusya ile birlikte Halep’in kurtarılması operasyonu hazırlıklarımızı tamamlamış bulunuyoruz. Yakında bu önemli şehrimizi teröristlerden kurtarmak için operasyon başlatılacak. Rusya’nın yardımıyla kısa sürede bu operasyonun da tamamlanacağını düşünüyorum. Şimdiye kadar Rus kuvvetlerinin yardımıyla 500’ün üzerinde yerleşim birimi teröristlerden temizlendi. 40 bin kilometre kare Suriye toprağı yasal yönetimin denetimine geçti. Rus kardeşlerimize minnettarız” açıklamasını yaptı.

OPERASYONU RUSYA DA TEYİT ETTİ

Rusya Savunma Bakanlığı da Halep’te Nusra Cephesi’nin büyük bir askeri yığınak yaptığını ileri sürdü. Rusya, 14 Mart’ta Suriye’deki hava harekâtının ana operasyonlarının sona erdiğini açıklamıştı.

TASS ajansına göre Halep’e yönelik askeri harekâtın yaklaştığını Rus askeri yetkililer de teyit etti.

Rusya, 14 Mart’tabu ülkedeki hava harekâtının ana operasyonlarının sona erdiğini açıklamıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Nisan 2016, 10:26
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48