banner15

Esad yetkilerini azaltıyor

Suriye'de hazırlanan anayasa taslağı Esad'ın yetkilerini azaltıp bakanlar kuruluna devrediyor

Esad yetkilerini azaltıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'nin nihai şekli Rusya ve ABD tarafından verildiği belirtilen yeni anayasa taslağının detaylarının ortaya çıktığı öne sürüldü.

Gulf News muhabiri Sami Moubayed’in yaptığı habere göre, taslakta, Suriye Arap Cumhuriyeti'nin adının "Suriye Cumhuriyeti" olarak değiştirildiği görülüyor. Böylece ülkenin, 1932-1958 yılları arasında kullanılan ismine geri döneceği belirtildi.

Taslağa göre ayrıca, yeni Anayasa ile birlikte Beşar Esad'ın oturduğu cumhurbaşkanlığı koltuğunun yetkileri azaltılıyor, iktidar gücü Bakanlar Kurulu'nun lehine yeniden paylaştırılıyor.

İlk hali Şam'daki milletvekillerince yazılan yeni anayasanın taslak metninin Mart ayında değişikliklerin Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a sunulduğu belirtildi.

Lavrov'un da daha sonra taslağı ABD'li mevkidaşı John Kerry ile paylaştığı ve metnin Nisan-Mayıs aylarında Moskova ile ABD arasında müzakere edildiği aktarıldı.

ABD ve Rusya'nın, yeni anayasayı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının öngördüğü 1 Ağustos tarihine yetiştirmeye çalıştığı bildirildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2016, 08:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48