banner39

Esad'a mesaj: Sonun Kaddafi gibi olur

Altı yazar Beşar Esad’a açık bir mektup göndererek, “istifa” çağrısında bulundu

Ortadoğu 11.12.2012, 08:24 11.12.2012, 08:24
Esad'a mesaj: Sonun Kaddafi gibi olur

 

Aralarında Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Orhan Pamuk’un da bulunduğu dünyaca ünlü 6 yazar Beşar Esad’a açık bir mektup göndererek, “istifa” çağrısında bulundu.

Orhan Pamuk ve 5 yazar ile aydının imzasıyla Fransız Liberation Gazetesi’nde dün yayımlanan mektupta, Suriye lideri Beşar Esad’a, Suriye halkını kurtarması için istifa etmesi ve çatışmakta olan tarafları BM çatısı altında müzakereye davet etmesi çağrısında bulunuldu. Mektupta, “Yemen Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih gibi ailenle beraber gidişinizi müzakere edebilirsin. Ruslar ve Çinliler seni misafir etmeyi kabul etmezlerse Cezayir’e git. Cezayirliler bellek sahibi insanlardır. Kahramanları emir Abdülkadir’e Suriye’nin kucak açtığını unutmadılar. Emir Abdülkadir Fransa tarafından yenildiğinde dostu haline gelen 3’üncü Napolyon tarafından Suriye’ye gidip yerleşmesine izin verilmiş, Fransız sömürgesinden kaçan binlerce Cezayirli de kendisiyle birlikte oraya gitmişti” ifadelerine yer verildi.

İstifanın “Esad’ın kendisi, ailesi, dostları, bölge ve dünya için tek gerçek çözüm yolu” olduğu görüşünün dile getirildiği mektupta, “İstifa dışında ne yazık ki seni ve aileni bekleyen tek yol var: Saddam Hüseyin veya Kaddafi gibi ölüm. Ya da Lahey’de mikropsuz bir hücrede ömür boyu hapis” ifadeleri kullanıldı.

‘FAZLA GÜVENME’

Suriye konusunda “büyük devletlerin” hesaplarını, BM’nin ise “tereddütlerini” eleştiren aydınlar, Esad’a kendisini şimdilik destekleyen Rusya ve Çin’e fazla güvenmemesi tavsiyesinde de bulundu.

İŞTE MEKTUPTA İMZASI OLANLAR

David Grossman
İsrailli yazar

Claudio Magris
İtalyan yazar

Bualem Sansal
Cezayirli yazar

Martin Walser
Alman yazar

Alfred Grosser
Fransız siyaset bilimci

Kaynak: Habertürk

banner53
Yorumlar (0)
12
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?