banner39

Esad'dan adam kaçıranlara özel af

Suriye lideri Esad, ülkede insan kaçıranlara yönelik, kaçırdıkları kişileri 15 gün içinde teslim etmeleri şartıyla af çıkardı

Ortadoğu 03.04.2013, 08:12 03.04.2013, 11:21
Esad'dan adam kaçıranlara özel af

Dünya Büleni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ülkede insan kaçıranlara uygulanacak bir af ilan etti. Af kapsamında kaçıranların kaçırdıkları kişileri 15 gün içinde iade etmesi ya da ömür boyu ağır iş cezasıyla karşı karşıya kalması öngörülüyor.

Suriye'nin resmi haber ajansı SANA'nın aktardığına göre kurbanlarını 15 gün içinde teslim etmeyenlere ömür boyu ağır iş cezası verilecek. Kaçırdıkları kişileri öldüren ya da kurbanlarına cinsel saldırıda bulunanlar ise idamla cezalandırılacak.

SANA'nın haberine göre kararnamenin metninde, "Bir kişiyi fidye için kaçıran ve siyasi, mali ya da mezhepsel nedenlerle özgürlüğünden mahrum bırakan her kimse ömür boyu ağır işle cezalandırılacaktır" denildi. 15 gün içinde kurbanlarını serbest bırakan ya da yetkili mercilere teslim edenler ise aftan yararlanabilecek.

Birleşmiş Milletler rakamlarına göre Suriye'de iki yıldan fazla süredir devam eden çatışmalarda 70 binden fazla kişi öldü, binlerce kişi de kaçırıldı. Uluslararası izleme örgütleri insan kaçırmanın başlıca nedeninin para olduğunu belirtiyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?