banner39

Esad'dan Batı'ya:Türkiye'ye baskı yapın

Suriye rejimi lideri Esad Foreign Affairs'e verdiği röportajda, batının kendisiyle işbirliği yapmasını, Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'ye de baskı yapmasını istedi

Ortadoğu 26.01.2015, 11:26 26.01.2015, 16:26
Esad'dan Batı'ya:Türkiye'ye baskı yapın

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye rejimi lideri Beşar Esad, Foreign Affairs'e bir röportaj verdi. Esad röportajında, batılı ülkelerin 'terör'e karşı kendisiyle işbirliği yapmasını, Türkiye, Katar ve Suudi Arabistan'a da baskı yapılmasını istedi. 

Suriye'de 200 binden fazla insanın hayatını kaybettiği iç savaşın mimarı Esad röportajında, Katar ve Suudi Arabistan'ın Türkiye üzerinden El Kaide ve IŞİD gibi grupları desteklediğini, bu yüzden batının bu üç ülkeye baskı yapmasını istedi. Esad, ülkedeki kontrolün büyük bölümünün kendilerinde olduğunu, Suriye halkının da kendilerini desteklediğini iddia etti. Röportajda, rejimin katlettiği sivillere yönelik olarak sorulan soruyu geçiştiren Esad, bunun savaş sırasında olabileceğini söyledi. 

Esad, savaşın politikanın araçlarından birisi olduğunu, mutlaka siyasi bir çözümle sona ermesi gerektiğini vurguladı. Söyledi ancak müzakereler konusunda muhalifleri muhatap almayacaklarını söyledi. Muhalif grupların aslında Suriye halkını temsil etmediğini savunan Esad, halkı kendilerinin temsil ettiğini ve Suriye rejiminin Suriye'nin bütünlüğünü temsil ettiğini ileri sürdü. 

Suriye rejiminin kontrolü altında olan bölgenin ülkenin sadece yüzde 40 ile yüzde 50'lik bir bölümünü kapsadığının hatırlatılması üzerine Esad, "Ülkenin her yerinde olmasak bile ülkenin her köşesinde (kuzey, güney, doğu, batı ve iç bölge) varlıklarını sürdürdüklerini" söyleyerek soruyu geçiştiriyor. 

SURİYE ÜÇE BÖLÜNDÜ

Foreign Affairs muhabirinin, Suriye'nin bir bölümü IŞİD ile Nusra'nın, bir bölümü rejimi, bir bölümü de muhalif güçlerin elinde olmak üzere 3'e bölündüğü yönündeki bir sorusuna, "Bu gruplar istikrarlı değil" cevabını veren Esad, muhabirin kullandığı "mini devletler" ifadesine karşı çıktı ve bunların sınırlarının belli olmadığını söyledi.

Bununla birlikte, esas konunun nüfus desteği olduğunu savunan Beşar Esad, nüfusun çoğunluğunun hala Suriye'nin birliğinin temsilcisi olarak devleti desteklediğini ileri sürdü. Esad, Kürt bölgesinde de konunun "Kürtlerin devlete desteği"nden çok, Kürtlerin askeri kontrolü sağlaması olduğunu belirterek, bölgede Arap nüfusun daha yoğun olduğunu söyledi.,

GÖRÜŞÜRÜZ AMA MUHATAP ALMAYIZ

Esad, herkesle görüşmeye açık olduklarını, hiçbir ön şart öne sürmediklerini, ancak kendilerine "muhalefet" denilen gruplara, kimi temsil ettiklerinin sorulması gerektiğini söyledi. Esad röportajının başında muhalif grupların halk desteğine sahip olmadığını söylüyor. Halk desteği olmayan grupların temsiliyet kabiliyetinin olamayacağını ve muhalif olarak addedilemeyeceğini savunuyor. Esad'ın bu tutumunun, muhalif gruplarla yapılacak görüşmelerin sadece görüntüde olacağının bu görüşmelerden herhangi bir sonucun çıkmacayağının göstergesi olarak yorumlanıyor. 

Esad'ın Moskova'da muhaliflerle yapılacak görüşmeler konusundaki yorumları da bunu destekliyor. Esad, Moskova'da sadece görüşmeler yapılacağını ancak bir sonucunun olmayacağunu söylüyor.

Esad, Moskova görüşmelerinin de "çözüm müzakereleri" olmayacağını, öncelikle bir konferans için hazırlık anlamına geldiğini de ifade etti.

GOLAN'DAKİ SALDIRI HİZBULLAH'A DEĞİL BİZE YÖNELİK

Esad, geçen hafta Golan Tepeleri'ne yönelik yapılan İsrail saldırısına ve Suriye'deki İran-Hizbullah varlığına da değindi.

Rejimi destekleyen milis grupların, savaşın bir "yan etkisi" olduğunu söyleyen Esad, bu grupları kontrol altında tutmaya çalıştıklarına dikkat çekti.

Ancak Esad, geçen hafta Kuneytra'da yaşananların bundan farklı olduğunu belirtti. Rejim olarak, 1974'teki ateşkesten bu yana Golan'a yönelik hiçbir saldırı planlamadıklarını iddia eden Esad, İsrail'in Hizbullah'a suikast düzenlemek için bu bahaneyi kullandığını söyledi.

İsrail'in iki yıldan bu yana Suriye ordu mevzilerine hiçbir neden yokken saldırdığına dikkat çeken Esad, bu ülkenin Suriye'deki muhaliflere destek verdiğini savundu.

İSRAİL EL KAİDE'Yİ DESTEKLİYOR İDDİASI

Esad, İsrail'in El Kaide'yi desteklediğini iddia etti. bu iddiasını örneklendiren Esad, Suriyeliler arasında, "El Kaide'nin hava kuvvetleri olmadığını nasıl söylersin? İsrail hava kuvvetleri var ya!" şakasının yapıldığını söyledi.

Esad, ABD ile "terörle" mücadele konusunda işbirliğine hazır olduklarını, ancak ABD'nin Suriye'de IŞİD'e yönelik saldırısının hiçbir işe yaramadığını söyledi.

ERDOĞAN'I DESTEKLEMEYİN

Muhabirin, "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kişisel olarak suçluyor musunuz?" sorusuna cevap veren Esad, "Evet. O Müslüman Kardeşler ideolojisine sahip birisi. Müslüman Kardeşler El Kaide'nin temeli çünkü 20. yüzyılda şiddet içeren siyasi İslam'ı ilk geliştiren İslamcı organizasyon. O çok fanatik ve bu yüzden hala IŞİD'i destekliyor. Yaşananlardan dolayı kişisel olarak Erdoğan sorumludur" iddialarını dile getirdi. 

Esad bu yüzden, batının Erdoğan'ı desteklemekten vazgeçmesi gerektiğini savundu. 

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?