banner39

Esad'dan bir imaj affı daha...

Suriye rejimi lideri Esad, 9 Haziran 2014 tarihinden önce işlenen suçlar için 'genel affı' öngören yasama kararını onayladı

Ortadoğu 09.06.2014, 15:13 09.06.2014, 16:46
Esad'dan bir imaj affı daha...

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye rejimi Başkanı Beşşar Esad'ın "genel af" ilan ettiği bildirildi. Suriye resmi ajansı SANA'da yer alan haberde, Devlet Başkanı Esad'ın "09 Haziran 2014 tarihinden önce işlenen suçlar için 'genel affı' öngören 2014/22 sayılı yasama kararı" onayladığı duyuruldu.

Aftan kaç kişinin yararlanacağı veya bunun kimleri kapsadığıyla ilgili bilgi verilmeyen haberde, "Yasama kararı gereğince, idam cezası, işlenen suça göre ömür boyu ağırlaştırılmış hapis cezasına dönüşürken, 'ağırlaştırılmış ömür boyu' hapis cezasının ise ağırlaştırılmış 20 yıl hapis cezasına dönüştüğü" kaydedildi.

Kararın "amansız bir hastalığa" yakalanan ya da 70 yaşını aşmış mahkumların tüm cezalarının da affedilmesini öngördüğü aktarılan haberde, "Firari ve kanun kaçaklarının ancak teslim olmaları halinde karardan faydalanabilecekleri" belirtildi.

İç savaşın devam ettiği Suriye'de Esad rejimi, daha önce de defalarca af ilan ettiğini açıklamış, ancak bu kararın uygulanmasına ilişkin sağlıklı bilgi alınamamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
27
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?