banner15

Esad'dan çarpıcı itiraf

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde, "Sadece havaya ateş açın dedim ama dinlemediler" itirafında bulunmuş

Esad'dan çarpıcı itiraf

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Bütün dünyanın takip ettiği Esad-Davutoğlu görüşmesinde Suriye Devlet Başkanı ordusu ile ilgili acı bir itirafta bulunarak, "Sadece havaya ateş açın dedim ama dinlemediler" dedi. Esad, olayları militanların kızıştırdığını öne sürdü.

Sabah Gazetesi'nin haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile görüşmesinde ordusuyla ilgili bir itirafta bulunduğu öğrenildi. Esad, ordusuna "Sivillere ateş açmayın. Kalabalığı dağıtmak için sadece havaya ateş açın" talimatı verdiğini söyledi. Esad, sözünün dinlenmediğini ve ordusuna tamamen hakim olamadığını da itiraf etti.

Esad, görüştüğü Brezilya, Hindistan ve Güney Afrika'nın BM diplomatik temsilcilerine de güvenlik güçleri tarafından "bazı hataların" ortaya konduğunu söylemişti. Esad'ın Davutoğlu ile yaptığı görüşmede verdiği sözlerin ardından önceki gün gece yarısı Hama ve Humus'a tankların yeniden girdiği haberi üzerine Ankara yeniden alarma geçti. Esad, silahlı grubun karakol bastığını ve askerlere saldırdığını belirtirken, bunun askerlerin de savunma psikolojisine geçmesine neden olduğunu şöyle anlattı:

"Askerler çıkan olaylara, birkaç militanın, güvenlik güçlerini sniperlarla vurmasına kadar müdahale etmiyorlar. Ancak arkadaşları vurulduğunda çatışmalar büyüyor. Bu süreci kontrol ederken hatalarımız oldu." Esad, halkın gösteri yapmasına karşı olmadığını ancak militanların olayları kızıştırdığını savundu. Esad'ın bu savunması karşısında Davutoğlu da, "Kollektif cezalandırma yöntemini bırakın" uyarısını tekrarlarken, Türkiye'nin de askeri operasyonlar yaptığı ancak sivilleri öldürmediğini belirtti. Türkiye'nin öncelikli hedefinin akan kanın durması olduğunu vurgulayan Davutoğlu'na, Esad şu itirafda bulundu: "Süreçte hatalarımız oldu. Sivillere karşı aşırı güç kullanıldı. Ordunun bu tür toplu gösterilere karşı eğitimsiz olması can kayıplarını arttırdı."

DANIŞMANINI SUSTURDU

Görüşmede ilk sözü alan Davutoğlu, uluslararası kamuoyunda infial oluştuğunu dile getirirken, görüşmede bulunan ve daha önce "Eğer sert bir mesajla gelirse, daha sert bir yanıt alır" diyen Siyaset ve Medya Danışmanı Buseyna Şaban araya girmeye çalıştı. Bunun üzerine Esad, "Bekleyin, sözlerini sonuna kadar dinleyin" diyerek danışmanını susturdu. Davutoğlu da Şaban'ın sözlerini anımsatarak, "Dost acı söyler" hatırlatması yaptı.

Suriye'nin 2005 yılında ABD tarafından şer ekseninde gösterildiğinde bile Türkiye'nin desteğinin devam ettiğini hatırlatan Davutoğlu'na Esad, "Dostluğunuzdan eminiz" yanıtını verdi. Davutoğlu'nun Suriye ziyaretinin tarihi Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cumartesi günü Davutoğlu ile yaptığı görüşmeden sonra belli oldu. Şam, Salı gününü iletirken "İftara da kalın" davetinde bulundu. Ancak Ankara en başından itibaren bu öneriye sıcak yaklaşmadı.

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 12 Ağustos 2011, 09:16
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35