banner39

Esad'dan kader açıklaması

Suriye’de çatışmalar Hrıstiyanların olduğu bölgelere sıçrarken Devlet Başkanı Beşar Esad Şam’da ulusal güvenlik binasına düzenlenen saldırı sonrası ilk kez bir açıklama yaptı.

Ortadoğu 01.08.2012, 13:34 01.08.2012, 13:36
Esad'dan kader açıklaması

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad, Suriye halkının, kendi kaderini belirleyecek bir savaşla karşı karşıya olduğunu söyledi.

Esad, Suriye ordusunun 67. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, düşmanlarının çeşitli şekillerle savaştığını ifade ederek, "Halkımızın geçmiş ve geleceği bu savaşa bağlı."dedi.Ordu mensuplarını "ülkeyi canlarıyla koruyan kahramanlar" olarak nitelendiren Esad, ordunun 50 yıldır ülkenin şan ve şerefini korumaya çalıştığını belirtti.

Suriye lideri ülkedeki krize işaret ederek, geleceklerini içinde bulunukları savaşa bağlı olduğunu söyledi. Esad, "Ey subay ve asker kardeşlerim. Düşmanla savaşımız çeşitli şekillerde devam ediyor. Hedef belli. Halkımızın geçmişi ve geleceği bu savaşa bağlıdır." değerlendirmesinde bulundu.

Muhalifleri, "terörist" olarak nitelendiren Esad, "Düşmanımız bugün içimizdedir. Ülke istikrarını ve vatandaşların güvenliğini sarsmak, ekonomik ve bilimsel gücümüzü tahrip etmek maksadıyla içerdeki ajanları kullanıyorlar. Bizi zayıf düşürmek, geleceğimizi kurmaktan alıkoymak, toplumumuzu çağı yakalamış gelişmiş toplumlar sınıfına ulaşmasını engellemek istiyorlar." diyerek muhalifleri suçladı.

Esad kutlama mesajında ordu mensuplarına, yeniden bir destan yazdıklarını savunarak, "Terörist gruplara karşı yaptığınız bu savaşta herkese ne kadar sarsılmaz bir iradeye sahip olduğunuzu; halkımızın değerlerine, tarihine ve medeniyetine sahip çıkacak güvenilir insanlar olduğunuzu ispatladınız. Ülkenin güven ve istikrarın teminatı olduğunuzu gösterdiniz." ifadelerini kullandı.

Hrıstiyan mahallelerinde çatışmalar

Öte yandan Suriye’de çatışmalar Hrıstiyanların yaşadığı bölgelere sıçradı. Londra’daki Suriye İnsan Hakları Gözlemevi çatışmaların Şam’ın eski şehir merkezinde bulunan ve Hrıstiyanların yoğun olarak yaşadığı Bab Tuma ve Bab Şarki mahallelerine yayıldığını ve en az 1 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Bu bölgelerde daha önce rejim yanlısı protesto gösterileri yapıldığı ve bugüne kadar hiç çatışma yaşanmadığı belirtiliyor.

Suriye'deki Reuters muhabirleri de Halep'te çatışmaların hız kaybetmeden devam ettiğini kaydetti. Geceyarısı kentten patlama sesleri gelirken en az 10 pare top ateşi kaydedildi. Salı günü dumanların yükseldiği kentin çeşitli bölgelerinin saldırı helikopterleri ve MiG savaş uçaklarıyla vurulduğu gelen bilgiler arasında.

banner53
Yorumlar (0)
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü