Esad'dan muhaliflere karşı DEAŞ'la iş birliği

Esad rejiminin, Ekim 2017'den bu yana Rusya'nın hava desteği ve DEAŞ ile yaptığı iş birliğiyle, Hama ilinin kuzeyi ile İdlib ilinin güneyinde ateşkesi ihlal ettiği bildirildi

Esad'dan muhaliflere karşı DEAŞ'la iş birliği

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esad rejimiİdlib gerginliği azaltma bölgesinin güney sınırında Rusya ve terör örgütü DEAŞ'ın desteği ile yoğun saldırılar düzenliyor.  Bölgedeki askeri muhalifler ve rejim karşıtı bazı gruplar ortak savunma yaparak, rejimin İdlib içinde ilerlemesini durdurmaya çalışıyor.

Rejim, Ekim 2017'den bu yana Rusya'nın hava desteği ve DEAŞ ile yaptığı iş birliğiyle, Hama ilinin kuzeyi ile İdlib ilinin güneyinde ateşkesihlal ediyor.

Suriye'nin orta kesimindeki Hama ilinin kuzeyi, güneybatıda Türkiye sınırındaki İdlib ilinin güney sınırına denk geliyor.

Türkiye ve Rusya öncülüğündeki Astana toplantılarının 21-22 Aralık 2017'de düzenlenen son turunda askeri muhalefet heyeti, haritalar üzerinden anlatarak, rejim, Rusya ve DEAŞ'ın eş zamanlı saldırılarına dikkati çekmişti. 

Buna göre, Hama'nın doğusundaki Hunayfis bölgesinden DEAŞ militanlarına yol açan rejim, İdlib'de muhaliflerin ve rejim karşıtı Heyet Tahrir Şam'ın kontrolündeki bölgelere geçişlerini sağlıyor.

DEAŞ da bunun karşılığında Halep'in güneyinden Hama'ya açılan yoldaki Hanesir bölgesinden rejim askerlerinin İdlib'e ulaşmalarına izin veriyor.

REJİM VE RUSYA İDLİB İÇİNE SIZMAYI HEDEFLİYOR

Halihazırda Rusya ve Esad rejiminin İdlib’in güneyindeki yerleşim alanlarına hava ve topçu saldırıları ile Hama'nın kuzeyinde ilerleme girişimleri, DEAŞ’ın Hama'nın doğusundaki saldırılarıyla eş zamanlı gerçekleşiyor.

Hama'nın kuzeyindeki çatışmalarda muhalifler, geçen ay Rusya’nın hava saldırıları nedeniyle bazı yerleşimlerin kontrolünü kaybetmişti. Böylece Rusya destekli Esad rejimi, İdlib çatışmasızlık bölgesine sızabilmişti.

Rejim ve DEAŞ'ın saldırıları son 1 hafta içinde yoğunlaştı. İdlib’in Hama sınırındaki Atşan, Ebu Dali, Ebu Ömer ve Huveyn Kebir köyleri Esad rejiminin eline geçti.

REJİME KARŞI ORTAK SAVUNMA

Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) bağlı olanlar ve rejim karşıtı diğer bazı gruplar, Esad rejimi ve DEAŞ'ın saldırılarına karşı ortak hareket etmeye başladı.

Bu gruplar arasında Ahraru’ş Şam, Feylaku’ş Şam, Nureddin Zengi, Ceyşü’l Nasr, Özgür İdlib Ordusu, Ceyşü’l İzze ve Heyet Tahrir Şam yer alıyor.

Özgür İdlib Ordusu sözcüsü Mustafa el Hüseyin, "DEAŞ, rejimin açtığı koridor ve Rusya'nın hava desteği ile Hama ve İdlib kırsalında ilerlemeye çalışıyor. Havadan Rusya, karadan Esad topçuları muhaliflere saldırı düzenliyor. Biz çekilmek zorunda kalınca DEAŞ ilerliyor." diye konuştu.

DEAŞ'ın bu sayede yaklaşık 30 kilometrekareden fazla alanı ele geçirdiğini söyleyen Hüseyin, "Bize göre Esad rejimi DEAŞ'a mühimmat desteğinde de bulunuyor." ifadesini kullandı.

Hüseyin, bazı muhalif ve rejim karşıtı gruplarla ortak hareket ettiklerini belirterek, "Büyük cephe hatlarının belirli alanlarını paylaşıp koruyoruz." dedi. 

Güncelleme Tarihi: 02 Ocak 2018, 13:37
banner53
YORUM EKLE

banner39