banner39

'Esad'ı İsrail destekliyor'

Suriye İhvan'ı yöneticilerinden Şukfa, bir yıllık direnişe rağmen Esad'ın devrilmemesinin sebebinin İsrail desteği olduğunu söyledi

Ortadoğu 20.03.2012, 17:26 20.03.2012, 17:51
'Esad'ı İsrail destekliyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Müslüman Kardeşler Genel Sekreteri Muhammed Şukfa Suriye halk hareketi ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Şukfa, Alman Haber Ajansına yaptığı açıklamada Suriye'de bir seneden fazla süren protestolara rağmen Esad hükümetinin hala yönetimde olmasını İsrail desteğine bağladı. Esad rejiminin kırk yıldır muhalefet ve direnişle karşılaştığını belirten Riyad Şukfa: "Devrimin ilk zamanlarında Beşar Esad'ın kuzeni Rami Mahlouf İsrail'in güvenlik ve istikrarının Suriye hükümetinin devamlılığına bağlı olduğunu söylemiştir" diyerek hükümetin İsrail tarafından desteklendiği vurgusunu yaptı. Şukfa ayrıca, "İsrail, Suriye hükümeti tarafından güvendedir. Hiç kimsenin Golan tepeleri veya her hangi bir konu için İsrail'i rahatsız etmemektedir. Bu sebeple İsrail Esad rejimini savunmakta ve batı da bir biri ardına süre vererek rejime destek olmaktadır. Arap devletleri ise Suriye ile ilgili olarak BM güvenlik konseyinden çıkacak kararı bekliyorlar ve tek başlarına hareket edemiyorlar. Hâlbuki Batı, Suriye'ye askeri müdahaleyi veto eden Rusya ve çini karşılığını vermek suretiyle ikna edebilirdi." dedi.

Esad rejiminin çökmesiyle yeni Suriye oluşumunun Müslüman kardeşlerle birlikte olabileceğini belirten genel sekreter sözlerini şöyle sürdürdü:

"Müslüman kardeşlerin ılımlı ve merkeziyetçi bir hareket olduğu bilinmektedir. Artık diktatör rejimlerin Müslüman kardeşleri Arap toplumuna ve batıya bir korkuluk gibi gösterdiği dönemler sona ermiştir. Biz Arap dünyasının bir parçasıyız. Tüm gruplara saygımız vardır ve herkesle işbirliği içine girmeye hazırız. İhvanı diktatörlükle suçlayanlara sorarım, ihvan nerede dikta rejimini uygulamıştır? Şu anda iktidarda olan ihvan, yönetimde tekilliği değil, birçok tarafın ortak olduğu bir egemenliği benimsemektedir."

EL ARABİ AVRUPA'DA

Öte yandan Arap birliği genel sekreteri Nebil el Arabi'nin dört gün sürecek Avrupa gezisi dün başladı. Belçika ve Brüksel'in de bulunduğu gezide Avrupalı yetkililerle Suriye'deki krizi tartışacak olan Arabi, gezi çerçevesinde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Catherina Ashton'la da bir görüşme yapmayı planlıyor. Daha sonra Cenef'e geçecek olan el Arabi, burada da BM Suriye özel temsilcisi Kofi Annan'la güvenlik konseyine geçen hafta sunduğu rapor ışığında Suriye'deki son gelişmeleri tartışacak.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?