banner39

Esad'ın Bakanı: İsyan başarısız oldu

Suriye Dışişleri Bakanı Sözcüsü, Beşar Esad'ı yönelik isyan girişiminin başarısız olduğunu, ordunun yavaş yavaş şehirlerden geri çekileceğini iddia etti

Ortadoğu 31.03.2012, 17:50 31.03.2012, 18:11
Esad'ın Bakanı: İsyan başarısız oldu

Suriye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cihad Makdessi, Beşar Esad rejimine karşı Suriye'de bir yıldır süren isyanın sona erdiğini, ancak Suriye ordusunun, güvenlik sağlandıktan sonra şehirlerden çekileceğini bildirdi.

Makdessi, BM-Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi Kofi Annan'ın da, hükümetin silahlı saldırılara cevap verme hakkı olduğunu kabul ettiğini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, daha fazla dış baskı kurmak için öne sürülen "bahaneleri ortadan kaldırmak" amacıyla, Suriye'nin Birleşmiş Milletler (BM) ile işbirliği yapmak istediğini belirtti.

Suriye televizyonuna konuşan Makdessi, güvenlik ve sivil barış sağlandıktan sonra Suriye ordusunun bulunduğu yerlerden çekileceğini belirterek, "Suriye'de devleti düşürme savaşı kesin olarak sona erdi. Şimdi amacımız, çabalarımızı sabote etmeye çalışanlardan sakınarak, istikrarın sağlanması ve reform perspektifi oluşturmaktır" dedi.

Sözcü ayrıca, çekilmenin başlaması için Kofi Annan'ın gitmesini beklemediklerini, zamanlamanın tamamen Suriye ile ilgili bir mesela olduğunu ifade etti.

Suriye ordusunun sadece rehin alınan vatandaşlarını koruyup, savunduğunu söyleyen Makdessi, resmi güvenlik güçlerinin çekilmesinin "anlaşmasız" olacağını söyledi ve Şam yönetiminin bir ateşkes müzakeresi konusundaki her türlü pazarlıktan uzak duracağını ima etti.

Suriye yönetimi, 27 Mart'ta, Kofi Annan'ın altı maddelik çözüm planını kabul ettiği açıklamıştı. Ancak o günden bu yana, ülkedeki isyancılar ile rejim güçleri arasındaki çatışmalar hala devam ediyor.

 

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
13
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?