banner39

Esad'ın danışmanı: Karşımızdakiler tüm muhalefeti temsil etmiyor

Esad'ın Cenevre'de muhalefetle görüşen danışmanı Şaban, kaşılarındaki grubun tüm muhalifleri temsil etmediğini öne sürdü ve 'Buna rağmen çözüm sürecini sürdüreceğiz' dedi

Ortadoğu 26.01.2014, 14:26 26.01.2014, 14:31
Esad'ın danışmanı: Karşımızdakiler tüm muhalefeti temsil etmiyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın başdanışmanı Buseyna Şaban, Cenevre’de görüşmeye başladıkları heyetin, tüm Suriye muhalefetini temsil etmediğini öne sürerken, “Ancak masaya oturuyoruz. Halkımıza yardımcı olabilecekse teröre son verebilecekse ve sorunu çözebilecekse bu sürece kapıyı kapatmak istemiyoruz”  dedi.

Cenevre’de başlayan Suriye barış görüşmelerinin 3. gününde basın mensuplarına açıklamalar yapan Suriye müzakere heyeti üyelerinden Buseyna Şaban, muhalefet heyetinin oluşumunu eleştirirken, sürece ve belirlenen önceliklere ilişkin itirazlarını dile getirdi.  

“Karşımızdaki heyet, tüm Suriye muhalefetini temsil etmiyor. Diğer muhalefet örgütlerinin de davet edileceği söylenmişti, olmadı” diyen Şaban, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kendilerine aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin diğer muhalefet temsilcilerinin de sürece davet edileceklerini söylediğini ancak bunun gerçekleşmediğini iddia etti.

Çekincelerine rağmen masaya oturma kararı aldıklarını belirten Buseyna Şaban, "Bir süreç var. Uluslararası destek var. Sabırlı olacağız ve süreci devam ettireceğiz. Umuyoruz ki burada sonuç alabileceğiz” şeklinde konuştu.

Görüşmelerin ne kadar süreceğini bilemediklerini belirten Şaban, “Bu terörü sona erdirmek ve sonunda Suriye halkının karar vereceği siyasi süreci başlatma konusunda her şeyi yapmaya hazırız" şeklinde konuştu. 

Suriye muhalefetinin görüşmelerde insani yardımlara, aylardır abluka altında tutulan Humus’a yardım ulaştırılmasına öncelik vermesini eleştiren Şaban, önceliğin terörle mücadele olması gerektiğini savundu.

Suriye yönetiminin insani yardımlar konusunda zaten bir plan hazırladığını, görüşmelerde daha öncelikli sorunlara ve terörle mücadeleye eğilmek gerektiğini söyleyen Şaban, “Bizim güven artırıcı önlemlere ihtiyacımız yok. İhtiyacımız olan Suriye’ye ve Suriye halkına destek verilmesi, teröre son verme konusunda samimi bir irade ve bu yönde çabalar gösterilmesi” dedi.

Yorumlar (0)
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?