'Esad'ın dostları yardımda, Suriye'nin dostları konuşuyor'

Suriye İhvanı, muhaliflerin yalnız bırakıldığını Esad'ın ise daha fazla uluslararası destek aldığını belirterek dış müdahaleye değil insani yardıma ihtiyaç olduğunu söyledi

'Esad'ın dostları yardımda, Suriye'nin dostları konuşuyor'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Müslüman Kardeşler Suriye Teşkilatı, Başkan Yardımcısı Husam Gadban, Suriye’de durumun gittikçe kötüye gittiğini belirterek, buna bağlı olarak Suriye’nin içindeki ve sınır bölgelerdeki eğitim faaliyetlerini arttırdıklarını, sağlık yardımlarıyla, yararlılarla ilgili çalışmaları olduğunu ve insani yardımları organize ettiklerini söyledi.

BM’nin savaşın ilk zamanlarında daha çok çalışma yürütürken, her şeyin çok daha zorlaştığı son dönemlerde neredeyse hiçbir faaliyet göstermediğinden yakınan Gadban, Yeni Şafak Gazetesi'ne verdiği mülakatta uluslararası insani desteğin şart olduğunu belirtti.

"ŞİDDETİN KAYNAĞI ESAD"

Esad politikaları sonucu bölgede oluşan aşırı fikirlere karşı halkı bilinçlendirmek için çaba sarf ettiklerini ifade eden Husam Gadban, IŞİD’in aşırı düşünceleri olan bir terör örgütü olduğunu ancak aşırıcılığın, ötekileştirmenin ve terörizmin kimden kaynaklanırsa kaynaklansın karşısında durulması gerektiğini vurguluyor. Gadban ayrıca Suriye’de yaşanan tüm terörün kaynağının Esad olduğunun altını çiziyor.

BÖLÜNME HAYAL ÜRÜNÜ

Suriye’nin bölünmesi senaryolarının tamamen hayal ürünü olduğunu belirten Gadban, Suriye halkının bunu asla kabul etmeyeceğini çünkü halkın Suriye’de hiçbir zaman ırki bir ayrım uygulamadığına dikkat çekiyor. Suriye halkının yıllar boyunca Alevilerle, Şiilerle, Kürtlerle bir arada yaşadığını, ırki bir coğrafi bölünmenin asla mümkün olmayacağını vurguluyor. “Halkın da, Esed muhaliflerinin de isteği tek ve birleşik Suriye’dir, biz de tüm gücümüzle bundan yanayız.”

DIŞ MÜDAHALEYE İHTİYAÇ YOK

Dört yıldır elindeki kısıtlı imkanlarla, bir destek olmaksızın Rusya, İran, Hizbullah gibi güçlerin desteklediği büyük bir orduyla savaşan Suriyelilerin dış müdahale olmadan neler başardıklarını gösteriyor diyen Gadban, “Tek istediğimiz uçuşa yasak bölge oluşturulması veya muhaliflere uçaksavar gibi silah desteğinde bulunulmasıdır” diyor. “Eğer muhaliflere biraz olsun silah yardımında bulunulsaydı, Esed aylar önce yenilgiye uğramıştı” açıklamasında bulunan Gadbam, Türkiye’nin tampon bölge önerisine sonuna kadar katıldıklarını ve bunun kaçınılmaz olduğunu belirtiyor.

HALEP'TE İNSANİ KRİZ KAPIDA

Halep’in tamamen düşmesinin pek mümkün olmadığını ama asıl korkulacak olanın Halep’teki bir buçuk milyon insanın kuşatma altında kalacak olması olduğunu belirten Husam Gadban, insani bir krizin kapıda olduğunu vurguluyor.

ESED DOSTLARI DESTEK VERİYOR, MUHALİF DOSTLARI KONUŞUYOR

Amerika ve Avrupa ülkelerinin Suriye’nin dostları çatısı altında verdikleri desteğin, Esed’in meşruiyetini kaybettiğini söylemekten ibaret olduğunu vurgulayan Gadban, Esed’in dostları diyebileceğimiz İran, Rusya ve Hizbullah, hem silah yardımında bulunuyor, hem lojistik destek sağlıyor, hem siyasi destek veriyor ve de askeri yardımda bulunuyor diyerek, sadece söylemlerin hiçbir işe yaramadığının, daha fazlasını beklediklerinin altını çiziyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2014, 15:45
banner53
YORUM EKLE

banner39