banner39

Esad'ın koltuğunda Hatip vardı

Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi Katar'da başladı. Suriye'yi bu zirveyle beraber muhalifler temsil etmeye başladı; Muaz el Hatip'in hitabeti etkileyiciydi

Ortadoğu 26.03.2013, 11:38 26.03.2013, 12:54
Esad'ın koltuğunda Hatip vardı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Arap Birliği'nin 24'üncü Olağan Zirvesi, Katar'da başladı. Katar'daki toplantıya Suriye'yi temsilen muhalifler katıldı, muhaliflerin lideri Muaz el Hatip de bir konuşma yaptı.

Konuşmasında, ABD'ye sert ifadelerle yüklenen, diplomasi dilinin dışına çıktığımda beni mazur görün diyen Muaz el Hatip, Arap liderlerine de sert sözlerle yüklendi: "Halklarınız için Allah'tan korkun.."

Hatip, Esad rejiminin ''Suriye'deki aşırı gruplarla mücadele ettiği'' yönündeki iddialarını yalanlayarak, ''Rusya, Hizbullah ve dış güçlerin rejime verdiği destek nedeniyle Suriye'de yıkım yaşanıyor'' ifadelerini kullandı.

''Ülkesini kimin ve nasıl yöneteceğine Suriye halkı karar verecek'' diyen Hatip, SMDK'nın bütün girişimlerine rağmen Esad rejiminin siyasi çözümden yana tavır almadığını söyledi.

Suriye devrimine destek veren ülkelere teşekkür eden SMDK Başkanı, Arap ülkelerindeki siyasi tutukluların serbest bırakılması ve özgürlük ortamının oluşturulması çağrısında bulundu.

Suriye halkının korunması için her türlü desteğe açık olduklarını belirten Hatip, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile görüşmesinde, ABD'den Suriye'nin kuzeyine patriot füzelerinin konuşlandırılması talebinde bulunduğunu aktardı.

Konuşması sırasında diplomatik literatürün dışına çıktığı için özür dileyen Hatip, Suriye krizinin çözümü için net kararların alınmadığı uluslararası konferanslardan beklentilerinin olmadığını da sözlerine ekledi.

ZİRVENİN GÜNDEMİ SURİYE

İki gün sürecek zirvenin ana gündemini Suriye krizi oluşturuyor. Katar'ın başkenti Doha'da başlayan zirveye 22 ülke katılırken, 15 ülke devlet başkanı düzeyinde temsil ediliyor. Zirvede Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) de gözlemci olarak yer alıyor.

Zirvede, Suriye'nin 2011 Kasım ayında askıya alınan üyeliği Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu'na (SMDK) teslim edildi.

KOLTUĞA HATİP OTURDU

SMDK Başkanı Muaz el-Hatib, toplantının açılışında, Suriye için tahsis edilen koltuğa oturdu. Suriye Geçici Hükümeti Başkanı Gassan Hito ile George Sabra'nın da aralarında yer aldığı muhalif liderler de Hatip'in arkasında oturdu.

Suriye'ye ait koltukta, Suriye devriminin ortasında 3 kırmızı yıldızın bulunduğu siyah, beyaz ve siyah bayrağın yer alması dikkati çekti. Zirve kapsamında SMDK'nın Arap ülkelerinde elçilik açması ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO)'na silah yardımı yapılması konularının da ele alınması bekleniyor.

Zirvede İsrail ve Filistin arasındaki barış sürecinin yeniden canlandırılması ve diğer bölgesel gelişmeler de görüşülecek.

Toplantıda şu anda Türkiye'yi temsil eden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu konuşuyor

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?