banner39

Esad'ın sırrı: Suriye nükleer silah mı üretiyordu?

İsrail'in 2007 yılında Suriye'de düzenlediği hava saldırılarında tamamen yok edildiği düşünülen nükleer silah tesisleri, faaliyetlerine gizli bir bölgede devam etmiş

Ortadoğu 12.01.2015, 17:25 11.05.2015, 17:51
Esad'ın sırrı: Suriye nükleer silah mı üretiyordu?

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yıllarca İsrail'in 2007'deki Kibar tesislerine yaptığı baskınla Suriye'nin nükleer silahlanmasına ket vurduğu sanılıyordu. Fakat öyle olmadığı ortaya çıktı. Yeni gelen bilgilere göre Beşar Esad hala nükleer silah üzerinde çalışıyor. Hatta bunun için İran ve Kuzey Kore'den yardım aldığı iddia ediliyor.

Der Spiegel'in haberine göre 5 Eylül 2007'de on bombardıman uçağı İsrail semalarından havalanıp Akdeniz üstüne doğru yönlendi. Resmi amaçlarına göre eğitim uçuşu yapıyorlardı. Yarım saat sonra 3 tanesine geri dönme emri verildi, geri kalanlar ise Suriye sınırı üzerinden Türkiye'ye doğru gitti. Burada yaydığı sinyallerle bir radar istasyonunu etkisiz hale getirdi. Uçaklar 18 dakika sonra ise Fırat nehri kıyısındaki Deyrizor kentine ulaştı. Hedefleri şehrin doğusundaki Kibar tesisleriydi. İsrail 500 kiloluk bombalarla burayı yerle bir etti.

Olayın ardından dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert, yaptığı açıklamada Suriye'nin nükleer silah üretmekte olduğunu, Kibar tesislerinin bu işin merkezi olduğunu ve bu operasyonu gerçekleştirerek dünyayı büyük bir tehlikeden koruduklarını iddia etti.

Habere göre olayın büyümesini istemedikleri için plan hakkında ABD'yi bile bilgilendirmemişlerdi. Ne operasyonun yapıldığı yer ne de Kuzey Kore'nin yardımları açıklanmıştı. Muhtemelen Esad'dan gelecek bir karşı saldırıdan çekiniyorlardı.

Bunun ardından beklendiği gibi Esad hava ihlali yapıldığını ve bir “deponun” bombalandığını söyleyerek şikayette bulundu. Hatta saldırganların takip edildiği bile söylendi. Fakat tam olarak neler yaşandığı kamuoyunun bilgisi dışında kaldı.

Spiegel'den edinilen gizli bilgiye göre Esad saldırının ardından nükleer silah üretme çalışmalarından vazgeçmemiş ve gizli bir bölgede yeni bir nükleer silah tesisi inşa etmiş.

ŞÜPHELİ URANYUM PARÇACIKLARI

2007'deki olayda tesislerin muhtemel amacı hakkında birçok spekülasyon yapılmış, İsrail ve Pakistan'ın aksine, Suriye tesisin tamamen barışçıl amaçlara hizmet ettiğini savunmuştu. Uluslararası Atom Enerji Aşansı (IAEA)bölgeye giriş izni istemiş, 2008'de Esad nihayet profesyonel bir araştırma ekibinin yok edilen Kibar tesislerini gezmesine izin vermişti.

Habere göre kısa bir sürede tüm delillerin yok edildiği anlaşıldı, fakat ekip her şeye rağmen bölgede şüpheli uranyum parçacıkları bulmayı başardı. Suriye hükümeti bunu sabotaj olarak nitelendirdi. Buna rağmen IAEA karara varacak derecede yeterli bilgi bulamadı ve şüpheli diğer bölgeleri de gezmek istedi. Suriye bunu da “karalama kampanyası” bahanesiyle reddetti.

Olayın iç yüzü ancak 2009 yılında politik liderlerin, nükleer uzmanların ve gizli ajanların röportajlarının toplanmasıyla Spiegel tarafından yapılan kapsamlı bir araştırma neticesinde anlaşıldı. Esad verdiği röportajda “Biz nükleerden uzak bir Ortadoğu istiyoruz, buna İsrail de dahil,” diyerek böyle bir amacı olduğunu yalanladı. Fakat Mayıs 2011'deki IAEA raporu ve 2012'de New Yorker'da çıkan yazılar Suriye'nin nükleer silah üretmeye çalıştığını net bir şekilde ortaya koydu. IAEA'nın raporunda “Yok edilen bina büyük bir ihtimalle nükleer tesisti,” ifadeleri yer alıyordu.

banner53
Yorumlar (0)
16
kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?