banner39

Esad'ın uçakları Kürt bölgesini vurdu: En az 10 ölü

Suriye ordusu savaş uçakları Halep'in Kürt bölgesi El Eşrefiyye'ye bomba yağdırdı; tamamına yakını çocuk ve kadın olan en az 10 ölü var...

Ortadoğu 06.04.2013, 16:14 06.04.2013, 18:54
Esad'ın uçakları Kürt bölgesini vurdu: En az 10 ölü

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye ordusu savaş uçakları, bugün Halep'in El Eşrefiye bölgesine bomba yağdırdı. Hava saldırısında en az 10 kişi öldü. Ölenlerden en az üçü çocuk.

Suriye savaş uçaklarının bugünkü saldırısında Eşrefiyye'de adeta can pazarı yaşandı. Araçların alev aldığı saldırı sonrasında çevreye çok sayıda kadın ve çocuk cesedi dağıldı. Olay yerine gelen halk, çevrede yakınlarının cesediyle karşılaşınca sinir krizi geçirdi. Yaşanan paniğin yer aldığı görüntülerde, patlamada ölenlerin tamamına yakınının kadın ve çocuk olması dikkat çekiyor. Görüntülerde halk, ölü ve yaralıları kamyonetlerle taşımaya çalışırken, havada sorti yapan savaş uçaklarının sesleri duyuluyor.

Halep'teki saldırının Suriyeli muhaliflerin haftalar süren çatışmaların ardından ele geçirdiği Eşrefiyye'nin Şeyh Maksud semti ve civarına düzenlendiği bildiriliyor.

Rejim ve muhaliflerin ele geçirmek için yoğun uğraş verdiği Şeyh Maksud ve El Eşrefiye'de ağırlıklı olarak Kürtler yaşıyor. Bu semtlerin stratejik önemi ise şehre hakim tepelerden birinin üzerinde bulunmalarından kaynaklanıyor.

Birkaç gün önce Daily Star gazetesi, Kürt grupların, Özgür Suriye Ordusu ile birlikte hareket etmeye başladığını öne sürmüş ve bu grupların Eşrefiye bölgesine beraber girdiğini yazmıştı.

Bu arada Kamışlı'nın güney tarafında HSO etkinliğinde bir tampon bölge oluşmuş durumda. Kamışlı'yı ise geçtiğimiz günlerde eyalet ilan eden Esad rejiminin, bu kararla, Kürtlere 'tarafsız kalın, yerinden yönetin' sinyali verdiği iddia ediliyor.

YPG, Suriye’deki iç savaş başladığında önce Esad'dan yana tavır almış, ama İmralı'dan gittiği söylenen mesajlar sonrası, geçtiğimiz günlerde, HSO ile işbirliği yapmaya başlamıştı.

Diğer yandan Suriyeli muhaliflerin başkent Şam'da da bazı varoş bölgelerinin kontrolünü ele geçirdiği ve yavaş yavaş şehir merkezine doğru ilerlemek isteğinde oldukları bildiriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?