banner39

Esad'ın yardımcısından 'kimse kazanamayacak' itirafı

Esad'ın yardımcılarından Şara, hem rejimin hem de muhaliflerin, mücadeleyi kaybettikleri bir yola girdiklerini savundu

Ortadoğu 17.12.2012, 11:12 17.12.2012, 11:57
Esad'ın yardımcısından 'kimse kazanamayacak' itirafı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Faruk El Şara, ülkede 21 aydır devam eden iç savaşla ilgili olarak ilk kez konuştu.

Şara, ülkede 21 aydır devam olaylarda hem rejimin hem de isyancıların, mücadeleyi kaybettikleri bir yola girdiklerini iddia etti. Şara, Lübnan gazetesi El-Akbar'a verdiği röportajda, ne isyancıların ne de Esad rejiminin savaşın sonucunu askeri yollarla belirleyemeyeceğini, muhaliflerin Suriye'deki çatışmaya çözüm getiremeyeceğini ve zaferlerinin kaosa neden olabileceğini ifade etti.

"Esad rejimi değişimi gerçekleştiremez" ifadesini kullanan Şara, çözümünün Suriye içerisinden gelmesi gerektiğini, ülkede 21 aydır devam olaylarda hem rejimin hem de muhaliflerin, mücadeleyi kaybettikleri bir yola girdiklerini savundu.

Şara, "Herhangi bir siyasi uzlaşma, her türlü şiddetin durdurulmasını ve tüm tarafların içerisinde yer alacağı bir ulusal birlik hükümeti oluşturulmasını içermelidir" dedi.

Suriye Devlet Başkan Yardımcısı Şara'nın adı, geçiş yönetimine başkanlık edebilecek isimler arasında geçmiş ve Suriye muhalefeti de bu formüle olumlu bakmıştı. Ancak geniş destek gören önerinin ardından Şara uzun süre kamuoyunun karşısına çıkmamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü