'Esad'la barıştansa intihar ederim daha iyi'

Lübnanlı siyasetçi Canbolat, Esad yönetimiyle barış yapmaktansa intihar etmeyi tercih edeceğini söyledi

'Esad'la barıştansa intihar ederim daha iyi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Lübnan İlerici Sosyalist Partisi (PSP) Başkanı ve Dürzi topluluğun önde gelen isimlerinden Velid Canbolat, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile barış yapmaktansa intihar etmenin daha iyi olacağını söyledi

Velid Canbolat ABD merkezli bir araştırma grubuna, Suriye rejiminin kendisine suikast girişimi haberleri üzerine tartışmalı bir röportaj verdi.

Carnegie Orta Doğu Merkezi'ne yaptığı açıklamada, Suriye'de Esad ile barış yapmaktansa intihar etmeyi tercih ederim" dedi.

ABD'yi Suriye'de daha etkin görmek istediğini belirten Canbolat, İsrail'le yapılacak bir barış anlaşmasının bölgede istikrarı sağlamak için çok gerekli olduğunu" da sözlerine ekledi.

EZİDİLER KİMDİR?

Dürziler, Suriye'deki en büyük üçüncü dini azınlık. Şii kökenliler. Dürzilik 11. Yüzyılda, Şii mezhebinin bir kolu olan İsmaililik içinden doğdu. Dürziliğin adı, Orta Asya kökenli din adamı Muhammed bin İsmail el-Derezi'den geliyor. Muhammed bin İsmail el-Derezi Mısır'daki Fatımi Halifelerinden El-Hakim'i Tanrı'nın cisimleşmiş hali olarak görüyordu. El-Hakim, 1021'de gizemli bir şekilde ortadan kayboldu. Dürziler, onun kıyamet günü, evrensel adaleti sağlamak üzere yeniden ortaya çıkacağına inanıyor. El-Hakim'in halefi El-Zahir, onun Tanrısal olma iddiasını reddetti ve Dürzilere zulmedip onları, ağırlıklı olarak Lübnan ve Suriye'de olmak üzere, uzak dağlık bölgelerine gitmeye zorladı.

Bugün Dürziler 22.5 milyonluk Suriye nüfusunun yaklaşık yüzde 3'lük bir bölümünü oluşturuyor.
Dürziler'in büyük çoğunluğu başkent Şam'ın güneyindeki Suveyde Eyaleti'ne bağlı sarp bir alan olan Cebel el-Dürzi'de yaşıyor.

ESAD YANLISI DÜRZİLER

Suriyeli Dürziler'in büyük çoğunluğu uzun bir süredir Esad yönetimine sadık bir konumda. Birçok Dürzi sadece Beşar Esad'ın Suriye'deki azınlıkları koruyabileceğini düşünüyor.

Dürziler Esad'ın düşmesi durumunda, azınlık gruplarının hedef alınacağından ve toplulukların Suriye'deki Sünni çoğunluk içinde yer alan radikaller tarafından ortadan kaldırılacağından korkuyor.
Bazı Dürziler isyancı grupların saldırılarına karşı evlerini korumak için silaha sarılıp Halk Komiteleri'ni kurarken bazılarıysa Esad yanlısı bir milis grubu olan ve ordunun yanında savaşan Ulusal Savunma Güçleri'ne (NDF) katıldı.

Ancak Dürziler arasındaki fikir ayrılığına dair işaretler, Aralık ayından bu yana hükümet güçlerinin yaşadığı bir dizi yenilgi nedeniyle daha görünür oldu.

Hükümetin savaştaki kayıplarına set çekmek için, zorunlu askerlikten kaçınan genç erkekleri toplaması yönündeki çabalarına özellikle Güney'deki Dürziler tepki gösterdi. Bazı Dürzi köylerde gençleri zorunlu askerlik görevine alan devriyeler saldırıya uğradı ve köylerden dışarı çıkartıldı.

Geçen Aralık ayındaysa asker kaçağı olduğu gerekçesiyle tutuklanan bir kişiyi kurtarmak için bir istihbarat görevlisi rehin alındı.

Hükümet, askere alınan gençleri sadece kendi yaşadıkları alanlarda görevlendirme yoluyla ortamı sakinleştirmeye çalıştı ancak Dürzi liderler hükümeti sözlerini tutmamakla eleştirdi.

Dürziler ayrıca, Güney'de daha fazla ilerleme kaydeden Nusra Cephesi ve IŞİD mensubu cihatçıların yarattğı tehdit nedeniyle giderek daha çok kaygı duyuyor.

İSRAİL'DEN DESTEK

Birçoğu yüksek mevkilerde olmak üzere yüzlerce Dürzi'nin görev yaptığı İsrail ordusu Genelkurmay Başkanı, Suriye'nin Golan Tepeleri'nde, bir katliamı önlemek için gerekirse harekete geçeceklerini söyledi. İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ayrıntı vermeden "gerekli olan neyse yapılması konusunda talimat verdiğini" söyledi.

Lübnan'da, Dürzi lider Velid Canbolat saldırıyı sert bir şekilde kınadı ancak bunun münferit bir olay olduğunu söyledi.

ESAD KARŞITI DÜRZİ LİDER: CANBOLAT

Sıkı bir Esad karşıtı olan Canbolat, Suriyeli Dürziler'i ülkedeki yönetim karşıtı isyanı desteklemeye çağırdı ve gerçek tehdidin hergün onlarca insanı öldüren hükümetten geldiğini söyledi.

 

 

 

 

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2016, 12:29
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35