banner39

Esed, 10 Nisan'a kadar askerleri çekecek

10 Nisan'a kadar kısmi ateşkesi kabul eden Şam Yönetimi, BM'den destek istedi.

Ortadoğu 02.04.2012, 18:42 03.04.2012, 09:35
Esed, 10 Nisan'a kadar askerleri çekecek

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye hükümetinin, BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan'a 10 Nisan'a kadar askerlerini geri çekmeye söz verdiği bildirildi.

BM-Arap Birliği Özel Temsilcisi Kofi Annan, Suriye'ye ilişkin 6 maddelik barış planının uygulanmasıyla ilgili olarak BMGK'ya video konferans yoluyla bilgi verdi.

BM Güvenlik Konseyi (BMGK) Dönem Başkanı ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Susan Rice, basına kapalı yapılan toplantının ardından basına bilgi verdi.

Rice toplantıda, Annan'ın BMGK'ya, Suriye'deki kriz konusunda kabul ettiği başkanlık açıklaması ve kendi içinde gösterdiği birlik nedeniyle teşekkür ettiğini bildirdi.

Annan'ın Suriye yönetimiyle olan görüşmelerinde, durumun aciliyetini vurgulayarak Suriye yönetiminin halkın yaşadığı yerlerden askerlerini geri çekmesini, ağır silah kullanmayı bırakmasını istediğini bildirdiğini belirten Rice, Annan'ın, Suriye dışişleri bakanının dün kendisine bir mektup gönderdiğini ve mektupta "Suriye ordusunun 1 Nisan'dan itibaren askerlerini çekmeye başlayacağını, ağır silah kullanmayı bırakacağını ve 10 Nisan'da da halkın yaşadığı yerlerden askerlerini çekmeyi tamamlamış olacağını bildirildiğini" söylediğini kaydetti.

Rice şöyle konuştu: "Sayın Annan, ideal olarak bu tarihin 10 Nisan'dan önce olmasını istediğini belirtmiştir. Sayın Annan, Suriye hükümetinden artık halkın yaşadığı yerlere girmeyip buralardan derhal çekilmesini istediğini, Suriye hükümetinin de bu sözü kendisine verdiğini bildirdi. Sayın Annan bu konu dışında 6 maddelik planın diğer kısımlarının uygulanmasıyla ilgili detaylı bilgiyi çok yakında Suriye hükümetinden almayı beklemektedir."

Rice, Annan'ın yardımcısı Nasır El Kidva'nın da Suriyeli muhalif gruplarla görüştüğünü ve onlardan da, Suriye yönetiminin ateşkesi uygulamasının ardından 48 saat içinde kendi faaliyetlerini durdurmalarının istendiğini bildirdi.

LAVROV: ASKERLER ŞEHİRLERDEN ÇEKİLMELİ

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, İran’a önleyici bir saldırının, uluslararası hukukun ihlali olacağı uyarısı yaptı ve Suriye yönetiminden de şehir merkezlerinden askeri birlikleri çekmesini talep etti.

Lavrov, "Suriye hükümeti ilk adımı atmak zorunda. Askerleri çekmeye başlamalı" çağrısı yaptı. BM Özel Temsilcisi Kofi Annan’ın misyonunun bir parçası olarak bunun gerekli olduğunu söyleyen Lavrov, “Bir an önce kanın durmasını istiyoruz. Hükümete karşı savaşan muhalif gruplar da eş zamanlı olarak saldırıları durdurmazsa misyon başarılı olmaz” hatırlatması yaptı.

İstanbul’da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Grubu’nun toplantısı ile ilgili açıklamada bulunan Lavrov, Suriye muhalefetine silah ve lojistik destek sağlama çağrısının BM tarafından yetkili kılınan Annan misyonu ve barış planı ile çeliştiğini söyledi. Annan barış planının tam olarak uygulanmasını desteklediklerini ifade eden Lavrov, "Tüm altı madde yerine getirilmeli. Kim tarafından ve hangi önerilerin ortaya konacağına sadece BM Genel Kurulu karar verebilir" dedi. Suriye sorunu ile ilgili herhangi bir sınırlayıcı takvim belirlenmesine de karşı olduklarını kaydeden Rusya Dışişleri Bakanı, önümüzdeki günlerde Moskova’da Suriye muhalif gruplarla bir toplantı yapacaklarını söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Maria Zaharova da sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Suriye’de muhalif gruplara askeri ve lojistik destek öngören İstanbul zirvesinin Suriye’de barışçıl yollarla sorunun çözüm çabalarına zarar vereceği uyarısı yaptı. Açıklamada, “Maalesef İstanbul toplantısı tek taraflı. Suriye hükümetini temsilen ya da etkili muhalefeti temsilen kimse yoktu.” eleştirisi getirdi.

RUS SAVAŞ GEMİSİ SURİYE YOLUNDA

Diğer taraftan Rus basını Rusya’nın Sivastopol üssünden bir askeri gemiyi Rus deniz üssünün bulunduğu Suriye Tartus limanına gönderdiği haberlerine yer verdi. Basına göre geminin gidişi İstanbul Toplantısı’na karşılık olarak gerçekleşiyor. Rusya’nın Karadeniz Donanması’na ait “Smetliviy” savaş gemisi, Sevastopol (Ukrayna) üssünden ayrılarak İstanbul boğazlarına yönelik hareket etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan bir askeri kaynak, geminin Suriye’nin Tartus limanına gideceğini söyledi. Karadeniz Donanması Enformasyon Masası Başkanı Kaptan Vyaçeslav Truhaçev ise uluslararası deniz faaliyetleri bağlamında savaş gemisinin yabancı limanlara gireceğini aktardı. Rusya Aralık ayında da Tarsus’taki deniz üssüne “Admiral Kuznetsov” isimli dev savaş gemisini göndermişti.

 

banner53
Yorumlar (0)
20
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?