banner39

Esed, Halep- İdlib sınırında yeni bir katliam başlattı

Rusya, İran ve Esed rejimi günlerdir uçak ve füzelerle yakıp yıktığı Halep- İdlib arasında büyük bir kara operasyonu başlattı. Muhalifler, gelişmiş silahlarla düzenlenen saldırıyı durdurmaya çalışırken, Türk gözlem noktaları kısmen kuşatıldı, sınıra doğru yeni bir göç dalgası başladı.

Ortadoğu 18.01.2020, 07:49
Esed, Halep- İdlib sınırında yeni bir katliam başlattı

Rusya, Esed rejimi ve İran destekli teröristler, günlerdir uçak ve füzelerle yakılıp yıkılan İdlib’in Halep’e bakan kesiminde büyük kara bir operasyonu başlattı. Muhalifler, gelişmiş silahlarla düzenlenen saldırıları durdurmaya çalışırken, Türk gözlem noktaları da kısmen kuşatıldı. Sınıra doğru yeni bir göç dalgası başladı. Rusya-Esed-İran’ın saldırdığı İdlib-Halep arasındaki yerler, Soçi’de kararlaştırılan Gerginliği Azaltma Bölgesi sınırları içerisinde bulunuyor. Ankara ile yaptıkları anlaşmayı dünyanın gözü önünde hiçe sayan Moskova ile Tahran, İdlib’in başka bölgelerinde de katliamlara ara vermiyor. Özellikle İdlib güneyinde Rus uçakları havadan, Esed-İran ittifakı ise karadan çocuk katletmeye devam ediyor. Suriye Acil Müdahale Koordinatörleri’ne göre son 2 ayda İdlib’den Türkiye sınırına göçenlerin sayısı 385 bine, hayatını kaybedenlerin sayısı ise 2 bine ulaştı.

İki aydır İdlib’in dört bir yanına bombalar yağdırıp 2 bine yakın sivili katleden, ardından da kara harekâtıyla 30’dan fazla köyü işgal eden Rusya, rejim ve İran destekli terör gruplarının bölgede açtığı son cephe Halep batısı oldu. Son 30 günde Deyrizor, Hama ve Lazkiye’den Halep’e sevk edilen binlerce milis ve rejim güçleri saldırı başlattı. İran destekli teröristler top atışlarıyla Halep’in kuzeybatısında El Raşidin, Mansura, Kefer Naha ve Kefer Dail’i vurdu. Mansura, Sahfiyyin ve Han Asel köyleri de top atışları nedeniyle büyük zarar gördü. Rejim güçleri ise Han Elasal’ı hedef aldı.

Rus ordusu da savaş uçakları ve füzelerle milislere ateş desteği verdi. Etarib ve Dar’ed İzze kasabaları ile Kefer Noran, Kafer Naha, El Kasimiye, Ayn Cara, Sallum, Kasır ve Kasimiye’ye hem havadan hem karadan Rus füzesi yağdı. Kefer Naha’ya atılan füzelerden birisi mülteci kampına düştü. Muhalifler savaş uçaklarının 1 saatte en az 16 beldeye bomba yağdırdığını rapor etti. Rejim, İran ve Rusların İdlib’in diğer bölgelerine yönelik saldırıları dün de sürdü. İdlib doğusundaki Curuf, Hadra ve Nuhiya el-Şarkiye rejim güçlerinin elini geçti. Ancak muhalifler karşı saldırıya geçerek rejimi bu bölgelerden püskürttü. Muhalifler karşı saldırı başlatarak İdlib güneydoğu kırsalındaki Musaitif ile Hadra köylerinde kontrolü yeniden sağladı.

Kaynak: Yeni Şafak

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?