banner15

Esed rejimi ablukasından zorunlu tahliyeler sürüyor

Esed rejiminin yoğun saldırıları ve abluka şartları nedeniyle söz konusu Humus'tan ayrılmak zorunda kalanları taşıyan üçüncü konvoy, İdlib iline ve Halep'in batı kırsalına vardı.

Esed rejimi ablukasından zorunlu tahliyeler sürüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Suriye'de Beşşar Esed rejiminin yoğun saldırıları ve abluka şartları nedeniyle söz konusu bölgeden ayrılmak zorunda kalanları taşıyan üçüncü konvoy, İdlib iline ve Halep'in batı kırsalına ulaştı.

Humus'un kuzey kırsalında rejim ve destekçilerinin ablukasındaki bölgelerden yola çıkan ve 3 bin 500 kişiyi taşıyan 3'üncü tahliye konvoyu, gece yarısından sonra Hama ilinin Madik Kalesi köyünden giriş yaptı.

Humuslular daha sonra İdlib ve Halep'in batı kırsalındaki geçici konaklama merkezlerine, sığınmacı kamplarına, cami ve okullara yerleştiriliyor. Son konvoyla Kuzey Humus'tan tahliye edilenlerin sayısı 9 bini aşmış oldu.

HUMUS'TAN TAHLİYE DURUMU

Muhaliflerin rejim ile Rusya aracılığıyla yaptığı müzakereler sonucu, Humus'un kuzeyinden zorunlu tahliyeler geçen hafta başlamıştı.

Humus'un kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki 592 kilometrekarelik alan, 5 yıldır abluka altında tutuluyor. Bölgede 200 ila 250 bin kişi yaşıyor.

Bölge, Türkiye, Rusya ve İran tarafından Mayıs 2017'de Astana anlaşmaları çerçevesinde gerginliği azaltma bölgeleri kapsamına alınmıştı. Ancak Esed rejimi, Doğu Guta'yı ele geçirmesinin ardından Yermük Kampı'nın yanı sıra bu bölgeye de yoğun saldırılar düzenlemeye başlamıştı.

Güncelleme Tarihi: 12 Mayıs 2018, 11:58
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48