Esed rejimi, sivil savunma ekibine saldırdı

Suriye'nin İdlib şehrine saldırı sonrası sivil savunma faaliyeti yürüten gruba saldırı düzenlendi

Esed rejimi, sivil savunma ekibine saldırdı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'nin kuzeybatısındaki İdlib şehrinde Esed rejimi ve Rus savaş uçaklarının düzenlediği saldırı sonrası arama kurtarma çalışmaları yürüten sivil savunma ekibi Beyaz Baretliler'e saldırı gerçekleştirildi.

Kayda alınan Han Şeyhun ilçesinin çevresine düzenlenen hava saldırısından sonra bölgede arama kurtarma çalışmaları yapan ve saldırı sonrası çıkan yangını söndürmeye uğraşan ekiplere saldırı düzenlendiği görülüyor. 

Çevredekilerden yardım isteyen sivil savunmacının yakınına yeni bir saldırı daha düzenleniyor.

Bölgede bulunan sivillerin yardımıyla kısmen güvenli bir noktaya çekilen sivil savunma gönüllüsünün, daha sonra hastaneye götürülerek tedavi altına alındığı öğrenildi.

Suriye'de 2013'te kurulan Sivil Savunma ekipleri, farklı mesleklere sahip üç binden fazla Suriyeli çalışanıyla halkın yardımına koşuyor.

2016'da Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilen Beyaz Baretliler, çeşitli bölgelerde arama, kurtarma, ilk yardım faaliyetleri yürütürken, aynı zamanda belediye hizmetleri de sunuyor. Sivil Savunma'daki uzman ekipler de bölge halkını, mayın, el yapımı patlayıcı ve patlamamış bomba temizleme konularında bilinçlendiriyor.

Esed rejimi ve destekçilerinin hava ve kara saldırılarına maruz kalan sivillerin yardımına koşan Beyaz Baretliler, bombardımanlar sonucu enkaz altında kalan en az 115 bin sivilin hayatını kurtardı. 
Büyük bir özveri ile çalışan Beyaz Baretliler şu ana kadar 255 çalışanını kaybetti. 

Türkiye'de 2013'de AKUT tarafından eğitilen Sivil Savunma ekiplerinin kadrolarında 230 gönüllü kadın çalışan da bulunuyor. 

Rejim ve destekçilerinin saldırılarını ve işledikleri suçları belgeleyen Beyaz Baretliler, son günlerde rejimin ve destekçilerinin kara propagandasına maruz kalarak hedef gösteriliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Eylül 2018, 15:39
YORUM EKLE

banner39