banner39

Esed rejiminde 'kaos' hali

Suriye'de muhalefetin önemli isimlerinden Riyad Hicab, Esed rejiminin mevcut haliyle bir kaos hali yaşadığını belirtti.

Ortadoğu 09.09.2018, 10:10 09.09.2018, 10:14
Esed rejiminde 'kaos' hali

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Suriye'de muhaliflerin başını çeken eski Müzakere Yüksek Komitesi (MYK) Genel Koordinatörü Riyad Hicab, Esed'in kazandığını zannedenlere seslenen Hicab, "Suriye devletinin yapısında şu anda çok ciddi zayıflıklar var. Rejime bağlı bölgelerdeki mevcut kaos hali ve milisler ile rejim güçleri arasında tasfiyeler gibi kabul edilemez durumlar yaygın" dedi.

Hicab medyaya verdiği röportajda, "Rusya, er ya da geç Beşar Esed'in tüm bu çabayı ve desteği hak etmediğini ve Esed'e destek vererek hata yaptığını anlayacak." ifadelerini kullandı.

Esed rejiminin iyice köşeye sıkıştığını ve Rusya'nın bile Esed'e destek verdiğinden dolayı pişman olacağını söyledi.

REJİMİN DURUMU KÖTÜLEŞİYOR

Hicab, "Çünkü ortada başarısızlıklar dizisi var. Kendi yanlılarının aleyhine bile olsa hatta bütün halkın aleyhine bile olsa yalnızca kendi çıkarlarına önem veren bu rejimin durumu gittikçe kötüleşti." görüşünü paylaştı.

Rejimin elinde imkanları olmadığını, İdlib'i kontrol altına almak için askeri yeterliliği bulunmadığına dikkati çeken Hicab, "Herkes biliyor ki hatta Esed ve komutanları da biliyor ki hepsi Rus özel güçlerinin vesayeti ve himayesi altında. Hatta Şam'daki Genelkurmay karargahı bile Rus güçlerinin himayesi altında." değerlendirmesinde bulundu.

Hicab, rejim güçlerine bağlı subayların da arasında olduğu, tamamı üst düzey görevlerde bulunan 40'tan fazla kişinin öldürüldüğü bilgisini vererek, rejimin şu an en kötü durumunu yaşadığını kaydetti.

banner53
Yorumlar (0)
15
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?